łóżko z europalet

Kilka lat temu mogliśmy obserwować prawdziwy boom na meble z europalet. Moda na nietypowe sofy, narożniki, łóżka i stoliki przybyła do naszego kraju wraz z rosnącym zainteresowaniem wokół stylu industrialnego. Oprócz ciekawego wyglądu meble z drewnianych palet mają szereg innych zalet. Ich cena jest niezwykle konkurencyjna w stosunku do standardowych cen mebli, a ponadto można je wykonać samodzielnie. Jak zbudować łóżko z europalet? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Meble z europalet – co trzeba wiedzieć?

Wokół mebli z europalet krąży wiele mitów, jeden z nich mówi o tym, że materiał ten nadaje się wyłącznie do budowania mebli ogrodowych, a to nieprawda. O tym, jakie meble zrobić z europalet dowiesz się z bloga mami.pl, poza tym w naszym poradniku również znajdziesz dowód na to, że drewniane palety świetnie nadają się do stworzenia m.in. łóżka.

Ważną informacją jest to, że europalety posiadają standardowe rozmiary, a dokładnie 120 cm długości, 80 cm szerokości oraz 14,4 cm wysokości. Deski, z których wykonane są te palety, mają aż 22 mm grubości, przez co nawet pojedyncze palety są dość ciężkie, a meble stworzone z kilku sztuk ważą całkiem sporo, przez co może być ciężko je przestawić, jeśli zechcemy wprowadzać jakieś zmiany w pokoju.

Jak zrobić łóżko z europalet?

Pierwszym krokiem jest zakup europalet, czego można dokonać przez internet lub wybierając się do skupu palet. Do zbudowania dwuosobowego łóżka potrzebne będą minimum 4 palety, jednak wszystko zależy tak naprawdę od stworzonego przez nas projektu. Łóżko może posiadać wysoki zagłówek, a do tego potrzebne będą dwie dodatkowe palety. Jeśli zależy nam na tym, aby mebel ten był w miarę wysoki, to będziemy musieli dołożyć dodatkowe palety, aby zbudować kolejne warstwy.

Drugi etap to przygotowanie palet, czyli oszlifowanie ich i pomalowanie. Najlepiej użyć do tego celu szlifierki oscylacyjnej, mimośrodowej lub pasmowej. Do zabezpieczenia drewna można wykorzystać farbę gruntującą, akrylową kryjącą lub bejcę, która z kolei podkreśli naturalne piękno drewna.

Ostatnim krokiem jest połączenie ze sobą palet. Najlepiej nadają się do tego celu płaskowniki budowlane do drewna, ponadto dolną warstwę łóżka należy podkleić filcem, aby nie rysowała podłogi. Można również użyć długich wkrętów oraz kątowników, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku montowania zagłówka.

Jaki materac do łóżka z palet?

Wybór materaca nie jest prosty, gdyż należy wziąć pod uwagę zarówno jego wypełnienie, grubość, jak i stopień twardości. Bardzo ważne jest, aby twardość materaca była dopasowana do ciężaru ciała osób, które będą z niego korzystać oraz ich wzrostu. Łóżko z palet nie jest wyposażone w stelaż, który stanowi ważny element większości zwykłych łóżek, dlatego warto w tym wypadku kupić grubszy materac, który zapewni nam komfort i odpowiednie podparcie kręgosłupa. Wybór materaca jest w dużej mierze uzależniony od tego, jak wysoki budżet chcemy na ten cel przeznaczyć.