łóżeczko dla dziecka

Oczekując przyjścia na świat dziecka, powoli przygotowujemy się poprzez zakup niezbędnego wyposażenia i akcesoriów. Jednym z nich jest łóżeczko dla niemowlaka, które powinno zostać dobrze dobrane. Na co zwracać uwagę? Jaki materiał, jaki materac będzie najlepszy?

Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Wybór łóżeczka dla niemowlaka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że na rynku mamy naprawdę szeroki wybór tych produktów. Mogą się one między sobą różnić kolorem, kształtem, budową, zastosowanymi materiałami czy zakresem funkcjonalności. W internecie nie brakuje porad tego typu i wiele o tym jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka podpowiada również blog swiatmamy.pl. Najistotniejszą kwestią będzie z pewnością zadbanie o bezpieczeństwo maluszka, a w następnej kolejności takie dopasowanie mebla, by był on wygodny i funkcjonalny także dla rodziców.

Jaka wielkość łóżeczka dla niemowlaka?

Standardowo niemowlęce łóżeczka mają wielkości w zakresie 60 × 120 lub 70 × 140 cm. Mogłoby się wydawać, że mniejsze będzie lepsze, jako że zajmie mniej miejsca, a małe dziecko i tak nie potrzebuje go dużo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż maluchy szybko rosną i w przyszłości będzie trzeba i tak wymienić je na większe. Warto więc zastanowić się nad tym, jak długo ma ono służyć, a należy pamiętać, że obecnie wiele łóżeczek niemowlęcych ma dodatkową opcję zmiany w łóżko dla starszego dziecka, dzięki czemu może z niego korzystać nawet do 6 roku życia.

Jaki materac do łóżka niemowlęcego?

Materac rzecz jasna powinien być dostosowany do wielkości łóżeczka i wbrew powszechnemu mniemaniu, nie powinien być on być zbyt miękki. Maluchy mają jeszcze nie w pełni rozwinięte mięśnie i ścięgna, materiał musi być więc odpowiednią podporą dla ciała. Stabilność to podstawa. Jeżeli chodzi o typ wykonania do wyboru mamy materace lateksowe i piankowe. Warto wybierać te z właściwościami antyalergicznymi i antyseptycznymi. Na samym początku maluch wiele nie potrzebuje – nie trzeba mu kupować poduszek ani pościeli i wystarczy kocyk, prześcieradło i ewentualnie ochraniacz, który zabezpieczy przed ulewaniem.

Łóżeczko z regulowane czy w opuszczanym bokiem?

Wybór będzie zależał od nas, ale warto się zastanowić nad tym, co będzie wygodniejsze. Regulacja wysokości pozwala na łatwiejszy dostęp do dziecka, gdy chcemy je wyciągnąć. Poza tym, jak maluch będzie starszy, będzie mógł potem sam też próbować wyjść. Jeżeli do tego doda się możliwość wyjmowania szczebelków, w późniejszym czasie łóżeczko niemowlęce zmienia się w tapczanik. Maluch może wówczas swobodnie je opuszczać.

Bezpieczne łóżeczko – jakie materiały i konstrukcja?

Łóżeczka dziecięce powinny być wykonane z naturalnych i bezpiecznych materiałów. Najlepiej jeżeli nie będą malowane, choć obecnie dostępne są także całkowicie bezpieczne farby. Trzeba pamiętać, że maluchy w pewnym wieku zaczną wszystko brać do ust i gryźć – łóżeczko musi być więc odpowiednio chronione i w razie czego znieść próby gryzienia, nie szkodząc przy tym. Liczyć będzie się tutaj solidność wykonania, a jeżeli chodzi o szczebelki, nie mogą być zbyt szerokie, aby przez przypadek nie utknęła w nich główka.

Jakie dodatkowe akcesoria może mieć łóżeczko dla niemowlaka?

Jeżeli chodzi o wyposażenie łóżeczka, to bardzo często posiada ono dodatkową szufladę pod materacem, co pozwala na przechowywanie różnych rzeczy. Nierzadko posiadają one półeczki czy dostawki w postaci komód i przewijaków. Obecnie bardzo popularne są łóżeczka wielofunkcyjne, które rosną wraz z dzieckiem i w pewnym momencie zmieniają się w pełnowymiarowy tapczanik.