rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie to podstawowy sprzęt wykorzystywany przez zawodników sportów walki. Ćwiczą w nich zarówno profesjonaliści, jak i początkujący miłośnicy boksu. Poszczególne modele rękawic różnią się między sobą wieloma detalami, wśród których znajduje się także profil. Jaki profil powinny mieć rękawice bokserskie? Czy jest to ważny parametr podczas wyboru konkretnego modelu? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Czym jest profil rękawicy bokserskiej?

Profil rękawicy bokserskiej to nic innego jak jej kontur, czyli linia obwodząca kształt. Profil pozwala rozpoznać kształt rękawicy i tym samym odróżnić modele dedykowane tradycyjnemu boksowi od tych do kick boxingu, MMA czy boksu tajskiego (Muay Thai). Profil rękawic bokserskich jest nieco wydłużony w porównaniu z modelami do Muay Thai. Spłaszczenie profilu rękawic do boksu tajskiego ma służyć lepszemu chwytaniu w trakcie walki zawodników w klinczu. Całkiem odmienny profil mają rękawice do MMA. Wszystko dlatego, że ich ogólny wygląd jest zupełnie inny. Modele używane przez zawodników mieszanych sztuk walki są dużo mniejsze, mają odseparowane wszystkie palce, zakrywają tylko paliczki i kości śródręcza. Profil poszczególnych modeli rękawic zależny jest więc od ich kształtu oraz przeznaczenia.

Nie tylko odpowiedni profil. Czym powinny charakteryzować się dobre rękawice?

Z poprzedniej części tekstu dowiedzieliśmy się, że rękawice bokserskie mają swój własny, niepodrabiany profil, który pozwala odróżnić je od sprzętu wykorzystywanego w innych sportach walki. Odpowiedni profil to jednak nie wszystko, ponieważ podczas wyboru wymarzonego modelu należy zwracać uwagę również na inne parametry.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Kupno rękawic bokserskich to zadanie łatwe tylko z pozoru. Szczególnie duży problem mogą mieć z tym niedoświadczeni fighterzy, którzy przymierzają się do zakupu swojego pierwszego modelu. Przy wyborze ważny jest m.in. materiał wykonania rękawic, ich rozmiar oraz sposób zapięcia. Dobre rękawice powinny być odpowiednio wytrzymałe, idealnie dopasowane do dłoni oraz wyprodukowane z materiału dobrze odprowadzającego wilgoć. Tylko w takim modelu zawodnik będzie czuł się komfortowo w czasie treningu.

Dlaczego wybór rękawic o właściwym profilu jest ważny?

Wybór rękawic o właściwym profilu jest ważny z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o fakt, że zawodnik w takich rękawicach nie odczuwa dyskomfortu związanego ze źle dopasowanym sprzętem i może w pełni skupić się na przeprowadzanym treningu. W rękawicach o dobrze dobranym profilu poszczególne ćwiczenia wykonuje się także dużo szybciej, a przy tym znacznie dokładniej. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy nad poprawą poszczególnych elementów treningowych lub wzmocnieniem konkretnych partii mięśni. Sam trening jest dzięki temu też dużo przyjemniejszy i dostarcza więcej radości zawodnikowi.