dom

Migracja ludzi do centrów miast spowodowała powstawanie budynków z cegły i betonu na skalę masową i to na całym świecie bez wyjątku. Jednak w związku z naciskiem na zasoby i przestrzeń z powodu szybkiej urbanizacji, należało zadbać o nowe formy „zielonego” budownictwa. Konstrukcja z masowego drewna oferuje realne, ekologiczne rozwiązania nie tylko dla tradycyjnych domów jedno czy dwupiętrowych, ale również wielopiętrowych bloków mieszkalnych czy lokali użytkowych. To jest jeden z powodów, dla których pojawił się fenomen budowania z masowego drewna i dlatego, popularność takich konstrukcji wciąż rośnie. Niektórzy zwolennicy tego materiału twierdzą, że może zrewolucjonizować przemysł budowlany i stać się częścią ekologicznego rozwiązania dotyczącego zmiany klimatu. Domy zbudowane z drewna mają wiele zalet. Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska – a ponadto można pięknie zaprojektować swój wymarzony dom. Oto najważniejsze zalety masowego drewna.

1. Dobrze znosi ogień

Kiedy drewno jest wystawione na działanie ognia, odsłonięta powierzchnia spala się, tworząc naturalną warstwę ochronną. Zwęglona część struktury działa jak izolacja, opóźniając nagrzewanie się rdzenia drewna znajdującego się w jego strukturze. Ze względu na solidny skład masywnego drewna, powietrze i ogień są skutecznie zatrzymywane. W przypadku pożaru, zwęglenie pozwala na izolację pozostałej konstrukcji drewnianej od ognia przez pewien czas, zapewniając mieszkańcom domu czas niezbędny na ucieczkę.

2. Zmniejsza emisję dwutlenku węgla

W świecie, w którym przemysł budowlany odpowiada za 40%-50% emisji CO2, odnawialne materiały, takie jak drewno, mogą pomóc złagodzić tempo globalnego ocieplenia. Masywne drewno pochłania dwutlenek węgla od 1 do 1,2 tony/m3 i ma stosunkowo niski ślad węglowy podczas produkcji w porównaniu z innymi materiałami. W rzeczywistości, ten naturalny surowiec jest jedynym materiałem, który może usuwać węgiel z atmosfery przez cały okres użytkowania. Pozyskiwane w zrównoważony sposób masywne drewno może być otrzymywane i uzupełniane przy mniejszym trwałym wpływie na otaczające środowisko.

3. Pozwala na szybsze budowanie domów, przy niższych kosztach

Masywne drewno jest łatwe w obróbce, oraz może być bez problemu modyfikowane na miejscu, przy jednoczesnym wytwarzaniu niewielkiej ilości odpadów. Drewniane panele do szybkiego montażu zapewniają platformę podczas budowy, a prefabrykowane moduły mogą być produkowane poza miejscem budowy, co również skraca całkowity czas budowy. Ponieważ konstrukcja drewniana waży znacznie mniej niż konstrukcja betonowa, fundament można zmniejszyć. To sprawia, że budując drewniane domki można oszczędzić nie tylko koszty, ale również czas – standardowy czas potrzebny do postawienia domu z drewna wynosi 7 dni.

4. Jest odporne na trzęsienia ziemi

Ogólnie rzecz biorąc, budynki o konstrukcji masywnego drewna radzą sobie bardzo dobrze podczas trzęsień ziemi, a poziom uszkodzeń budynku jest niewielki. Dzieje się tak, ponieważ drewno posiada zdolność do pochłaniania wstrząsów mechanicznych, czyli coś czym nie może pochwalić się konstrukcja betonowa. Dlatego mówi się, że drewno jest niezwykle wytrzymałym materiałem i ma dobrą reputację w regionach podatnych na trzęsienia ziemi.

5. Jest atrakcyjne pod względem estetycznym

Drewno jest po prostu piękne i zachwycające. Z ponad 5000 różnych rodzajów drewna do wyboru, istnieje możliwość dopasowania tego naturalnego surowca do każdego stylu. Niektóre rodzaje drewna mają wyraziste słoje, a jeszcze inne bogatą kolorystykę. Tak naprawdę, dom z masywnego drewna to opcja, która zachwyci każdego.