neimowlę

Z pozoru sprawa wydaje się być prosta – trzeba kupić łóżeczko i materac dla niemowlęcia. Jednak gdy przyszli rodzice zaczynają zgłębiać temat, okazuje się, że możliwości jest tak wiele, że trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Aby dokonać właściwego wyboru, warto dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie najzdrowsze dla Twojego malucha, ale jednocześnie wygodne i praktyczne z Twojego punktu widzenia, jako rodzica.

Jakie łóżko dla niemowlaka?

Zacznijmy od tego, że łóżeczko dziecięce musi być wykonane z bezpiecznych materiałów. W żadnym wypadku niemowlę nie może mieć kontaktu z toksycznymi farbami bądź lakierami, dlatego wybierając ten mebel, powinno się zwrócić uwagę na to, czy posiada on stosowne certyfikaty.

Drugą niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie potrafi się jeszcze przewracać z boku na bok, ani tym bardziej przemieszczać, w związku z czym wysokie szczebelki mogą wydawać się zbędne. Warto jednak myśleć perspektywicznie i założyć, że moment, w którym maluch stanie się bardziej ruchliwy, może Cię zaskoczyć, a wtedy wysokie ściany łóżeczka mogą go uchronić przed poważnymi urazami. Świetnym rozwiązaniem są więc łóżeczka, które posiadają regulowaną wysokość, na której znajduje się materac, a także dają możliwość wyjęcia kilku szczebelków, gdy dziecko będzie już chciało samo z niego wychodzić . Więcej informacji na temat tego, jak wybrać łóżeczko niemowlęce podpowie Ci epolka.pl.

Rodzaje łóżeczek niemowlęcych

Poza standardowymi łóżeczkami dla dzieci, które posiadają prostokątny kształt i boki zbudowane ze szczebelków, między którymi znajdują się parocentymetrowe odstępy, masz do wyboru także inne opcje. Ciekawym rozwiązaniem, które może kojarzyć się niektórym z dawnymi czasami, jest kołyska lub kosz Mojżesza. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na zakup tego typu posłań, trzeba mieć jednak świadomość, że sprawdzą się one przez kilka pierwszych miesięcy, później konieczne będzie przeniesienie dziecka do większego łóżeczka.

Wiele kobiet chwali rozwiązanie, jakim jest łóżeczko dostawiane. Jego konstrukcja może być drewniana lub wykonana z bezpiecznych dla dziecka tworzyw sztucznych. Posiada ono trzy wysokie ścianki, a otwarty bok dostawia się do łóżka rodziców. Jest to niezwykle wygodne i praktycznie zwłaszcza w przypadku matek karmiących piersią, które nie muszą wstawać w nocy z łóżka, żeby wyjąć dziecko z łóżeczka, nakarmić je i z powrotem odłożyć.

Jaki materac dla niemowlaka?

Niemowlęta są istotami niezwykle delikatnymi i słabymi, ich układ kostny dopiero nabiera twardości, a mięśnie z każdym miesiące stają się silniejsze. Aby wspierać swoją pociechę w prawidłowym rozwoju, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki także podczas snu. Ważną informacją jest to, że pod leżącym dzieckiem nie powinien robić się dołek, gdyż może to utrudniać unoszenie oraz odwracanie główki w różne strony. Prawidłowe kształtowanie kręgosłupa zapewni dziecku średnio-twardy materac. Jeśli chodzi o wypełnienie, to świetnie sprawdzi się pianka wysokoelastyczna.