żylaki

Żylaki kończyn dolnych są problemem, z którym spotyka się co piąta osoba po 40. roku życia. Są dolegliwością estetyczną i powinny zostać usunięte, jeśli przeszkadzają w życiu codziennym. Pomocna okazuje się skleroterapia, która jest bezbolesną, a co najważniejsze skuteczną metodą walki z żylakami.

Kto i kiedy powinien zdecydować się na usuwanie żylaków?

Żylaki pojawiają się, kiedy zastawki uniemożliwiają przepływ krwi w kończynach dolnych. Są problemem estetycznym, ale oprócz tego prowadzą do dolegliwości bólowych. Może nabawić się ich każdy, jednak najczęściej skarżą się na nie kobiety. Są dziedziczne, a ich usuwanie powinno odbyć się w momencie, gdy zaczynają doskwierać w życiu codziennym.

Żylaki są charakterystycznym problemem po okresie ciąży, kiedy zachodzą liczne zmiany hormonalne, a masa ciała zwiększa się w sposób nagły. Na nogach pojawiają się pajączki wraz z wiekiem. Z problemem estetycznym żył można się uporać sięgając po skleroterapię prowadzoną przez specjalistę, jakim jest flebolog.

Jak wygląda skleroterapia i gdzię się ją przeprowadza?

Skleroterapia to bezbolesny zabieg prowadzony przez flebologa. Jest to wstrzyknięcie środków chemicznych do światła naczynia. W ten sposób wywołuje się kontrolowany stan zapalny i uszkadza ścianę żyły. Dochodzi do zamknięcia rozszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

Procedura ta może odbyć się tylko w określonych sytuacjach. Nie każdy może poddać się zabiegowi skleroterapii. Kluczowe jest to, aby zrezygnować z zabiegu w trakcie trwania ciąży oraz podczas karmienia piersią. Wykluczone jest przeprowadzenie zabiegu w ciężkiej infekcji, przy przecieku w sercu, przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych i przy zakrzepicy żył głębokich. Nie można jej przejść w sytuacji, gdy posiadamy alergię na środki sklerotyzujące (w tym polidokanol).

Jeśli chodzi o to, gdzie odbywa się skleroterapia Wrocław jest odpowiedzią. To miasto, w którym kwitnie rozwój medycyny estetycznej i bez problemu każdy z nas może udać się do tej miejscowości w celu przejścia skleroterapii. Do zabiegu warto się przygotować przez ubranie łatwej do ściągnięcia odzieży i zabrać ze sobą odpowiednie pończochy lub podkolanówki uciskowe (II klasy uścisku).

Procedura po zabiegu

Warto pamiętać, że zabieg skleroterapii nie kończy się w gabinecie. Często przeprowadza się go kilka razy, aby utrzymać trwały efekt. Może być zatem rozłożony na wiele etapów odbywających się co 2 – 3 tygodnie.

Po wyjściu z gabinetu specjalisty należy przez cały czas nosić opatrunek przez czas 7 dni. Jeżeli chodzi o podkolanówki uciskowe, to należy je nosić razem z opatrunkiem, a także po jego zdjęciu.

Ostatnią rzeczą, o której nie powinniśmy zapominać jest wstrzymanie się od odwiedzania plaży i innych miejsc nasłonecznionych na czas około 5 tygodni.

Jeżeli na nogach i stopach pojawią się odbarwienia lub zmiany przypominające siniaki, należy mieć na uwadze, że ma to związek z procesem włóknienia obliterowanych żył i trwa zazwyczaj około 2 miesięcy.