kalkulator wagi

Kalkulatory wagi pozwalają nam na szybkie i łatwe obliczenie wskaźnika BMI, który ocenia wagę osób dorosłych i w niektórych przypadkach pomaga ją również zinterpretować. Wskaźnik ten może nam pomóc ustalić czy nie ważymy za mało lub za dużo w stosunku do naszego wzrostu. Klasyfikacja BMI określa ewentualny stopień niedowagi lub otyłości, co może ułatwić późniejsze konsultacje lekarskie, leczenie, dobór diety, czy ustalenie optymalnego planu treningowego. Jak obliczyć swoje BMI za pomocą kalkulatora wagi i czy warto to robić? Dla kogo przeznaczone są kalkulatory wagi?

Obliczanie wskaźnika BMI z kalkulatorem wagi

Wskaźnik BMI ma za zadanie dokładnie określić, czy waga danej osoby jest odpowiednia dla jej zdrowia. Pod uwagę są brane kryteria takie jak waga i wzrost, ale jeśli chcemy skorzystać z internetowych kalkulatorów wagi, mogą one wymagać podania informacji o płci, wieku czy poziomie aktywności fizycznej. Wszystkie te kryteria mają na celu zoptymalizowanie wyników i jak najprecyzyjniejsze ich określenie.

Gdy wskaźnik BMI wynosi mniej niż 18,5, oznacza to, że mamy niedowagę. Waga prawidłowa to ta mieszcząca się w widełkach od 18,5 do 24,99. Wszystko to, co powyżej, uznaje się za nadwagę (lub, w przypadku najwyższych wartości, otyłość). Kalkulatory wagi to dobry sposób na kontrolowanie swojej masy ciała. Należy bowiem pamiętać, że zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Kalkulatory wagi nie wymagają wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych. Po wpisaniu odpowiednich wartości, nasze BMI oblicza się automatycznie, po czym informuje nas o wyniku. W większości kalkulatorów wagi, poza wynikiem, otrzymujemy również jego interpretację i wskazówki, co robić, gdy jest on niepokojący.

Czy warto korzystać z kalkulatorów wagi?

Używanie kalkulatorów wagi jest bardzo łatwe. Dzięki dokładnym i precyzyjnym wynikom, możemy kontrolować nasz stan zdrowia w odniesieniu do wagi, w związku z czym nie ulega wątpliwości, że warto z tego korzystać. Obliczenie BMI dobrze pokaże nam, czy prawidłowo się odżywiamy oraz czy nie brakuje nam ruchu. W razie nieprawidłowego wyniku, otrzymamy wskazówki odnośnie tego, co powinniśmy zrobić.

Sam wskaźnik BMI został opracowany w 1832 roku i z założenia miał służyć do badania nie indywidualnych jednostek, a całej populacji. Dziś dzięki BMI możliwe są wstępne diagnozy w zakresie niedowagi lub nadwagi, które pozwalają na szybką reakcję. Zarówno jedno, jak i drugie może być przyczyną wielu groźnych chorób, dlatego ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Wbrew temu, co można przeczytać na niektórych stronach z kalkulatorami wagi, należy pamiętać o tym, że obliczanie BMI dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Prawidłowa waga u dzieci jest sprawdzana jedynie przy użyciu siatek centylowych, gdyż to właśnie wtedy wyniki są optymalne i najbardziej miarodajne. BMI są jednak wykorzystywane w ocenianiu wyników z siatek centylowych (oddzielnie dla chłopców i dziewczynek).