karnisze

Karnisze metalowe to uniwersalne rozwiązanie pasujące do wnętrz w różnym stylu. Można wykorzystać je zarówno w salonie, jak i kuchni bądź sypialni. Zobacz, czym charakteryzują się takie karnisze i dlaczego powoli wypierają drewniane.

Karnisze metalowe – okrągłe czy kwadratowe?

Wygląd i kształt karnisza podyktowany jest zazwyczaj nie tylko osobistymi preferencjami, ale też aranżacją wnętrza jako całości. Kwadratowe lub prostokątne w przekroju karnisze lepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, urządzonych minimalistycznie, gdzie duży nacisk kładzie się na bryły geometryczne. Natomiast we wnętrzach urządzonych miękko i przytulnie (np. tych w stylu glamour, nowojorskim, retro, angielskim) lepiej sprawdzą się karnisze okrągłe.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której koniecznie trzeba pamiętać. Karnisze okrągłe są jedynym słusznym wyborem w przypadku zasłon i firanek na przelotkach. Jeśli planujemy takowe powiesić, musimy zdecydować się na okrągły karnisz nawet w bardzo nowocześnie i minimalistycznie urządzonym wnętrzu. W ofercie marki Karnix można znaleźć zarówno karnisze metalowe okrągłe, jak i karnisze kwadratowe.

Karnisze metalowe – dlaczego są lepsze od drewnianych?

Producenci karniszy drewnianych pewnie nie byliby zadowoleni z tak postawionego pytania, ale fakt pozostaje faktem. Metalowe karnisze mają wiele zalet, których brakuje karniszom drewnianym.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że metalowe karnisze są lekkie – dużo lżejsze od drewnianych. Ich montaż nie wymaga tak dużego zachodu, wystarczą cienkie kołki. W przypadku karniszy drewnianych trzeba się wwiercać w ścianę głębiej i używać grubszych kołków.

Karnisz metalowy nie traci swojego kształtu wraz z upływem lat. Tego samego nie da się powiedzieć o karniszu drewnianym, który pod wpływem ciężaru zasłony, a także zmieniającej się temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, może się lekko wypaczyć. Jeśli zobaczymy gdzieś karnisz delikatnie wygięty łukowato ku dołowi, na pewno będzie to karnisz drewniany. Z czasem wygięcie jest coraz bardziej widoczne i coraz mniej estetyczne.

Na karniszach metalowych można powiesić dowolne zasłony i firany. Na drewnianych, ze względu na ciężar, lepiej wieszać te lżejsze, a więc decydując się na drewniany karnisz, musimy zapomnieć o zasłonach z welwetu lub weluru.

Karnisze metalowe – mix wzorów i kolorów

Pierwszym skojarzeniem dla hasła „karnisze metalowe” jest kolor typu srebrny metalic, co nie każdemu będzie pasowało. Z niewiadomych powodów zapominamy, że metalowe karnisze oferowane są w bardzo różnych kolorach, od bieli do czerni, poprzez odcienie szarości, beżu, brązu, kości słoniowej, do bardziej wyszukanych: chrom, mosiądz, antracyt, inox, ivory, venge, calvados.

Karnisze metalowe, zarówno pojedyncze, jak i podwójne, nie różnią się jedynie kolorem. Tym, co wyróżnia je na tle innych i sprawia, że idealnie pasują do wnętrz, są zakończenia. Tu do wyboru mamy zarówno bardzo minimalistyczne końcówki w kształcie walca lub stożka, jak i bardziej okazałe kryształowe i metalowe kule. Są też oryginalne wykończenia w kształcie liścia, spirali czy inspirowane sztuką konkretnego regionu lub epoki. Tu dobrym przykładem będzie linia rzymska oferowana przez markę Karnix: https://www.karnix.pl/linia-rzymska.html.