kolagen do picia

Kolagen do picia z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, ponieważ może on działać przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo. Celebrytki i blogerki proponują picie kolagenu, aby opóźnić pojawianie się pierwszych zmarszczek. Czym jest kolagen, jak działa i jakie ma właściwości? Podpowiadamy.

Czym jest kolagen i jaką rolę pełni w organizmie?

Kolagen to białko, stanowiące budulec tkanki łącznej. Cechą charakterystyczną kolagenu jest jego specyficzna budowa, ponieważ białko to składa się z glicyny, proliny, hydroskypoliny i hydroksyzyny. Kolagen jest produkowany samoistnie przez ludzki organizm, jednak około 25 roku życia jego ilość zaczyna spadać. W tym okresie rozkład kolagenu zaczyna wyprzedzać jego produkcję, a konsekwencje stają się widoczne na ludzkiej skórze. Najważniejszą funkcją kolagenu jest utrzymywanie integralnej struktury i sprężystości tkanki łącznej. Wśród skutków niedoboru kolagenu można wyróżnić:

  • pojawianie się zmarszczek,
  • wiotczenie skóry,
  • uwidocznianie się cellulitu,
  • matowienie włosów i utrata przez nie blasku,
  • pogorszenie funkcjonowania kości, stawów i chrząstek, przez co mogą pojawiać się problemu z poruszaniem,
  • gorszy stan paznokci oraz skóry twarzy i ciała.

Należy zaznaczyć, że na utratę kolagenu wpływa nie tylko wiek, ale także inne czynniki, na przykład nadwaga, stres, obciążenie układu stawowo-mięśniowego. 

Zastosowania i właściwości kolagenu do picia

Kolagen jako suplement diety jest dostępny w różnych formach, na przykład tabletek, proszku oraz w płynie. Ta ostatnia forma jest bardzo popularna i od pewnego czasu coraz więcej osób decyduje się na jej stosowanie. Kolagen w płynie można kupić na przykład tutaj: https://www.apo-discounter.pl/kolagen-do-picia-doppelherz-system-kollagen-11000-w-ampulkach-30x25ml-pzn-07625039

Kolagen do picia sprzedawany jest najczęściej właśnie w formie wygodnych ampułek, dzięki czemu produkt można w łatwy sposób dawkować. Niektórzy producenci dodają barwniki smakowe, na przykład arbuzowe lub miętowe, dzięki czemu napój jest lepszy w smaku, jednak mniej zdrowy. Zgodnie z zaleceniami specjalistów należy pić kolagen przez co najmniej trzy miesiące, aby zobaczyć wymierne efekty. Znaczenie ma więc regularność i systematyczność. 

Efekty picia kolagenu

Osoby, które stosują kolagen, zwykle są zadowolone z efektów kuracji. W większości przypadków kolagen sprawia, że skóra staje się jędrniejsza, zmarszczki są spłycone, a to wszystko poprawia jej wygląd i pozwala na młodszy wygląd. Dodatkowo regularne stosowanie kolagenu poprawia stan włosów, paznokci i stawów. Należy zaznaczyć, że kolagen do picia daje lepsze efekty niż kremy z kolagenem. W tym drugim wypadku kolagen działa tylko na naskórek, natomiast nie jest w stanie przeniknąć do wewnątrz. Właśnie dlatego kremy z kolagenem mają głównie działanie nawilżające i w rzeczywistości nie są w stanie spłycić zmarszczek. 

Większość dermatologów i kosmetologów potwierdza skuteczność picia kolagenu. Przykładowo francuskie laboratorium COSderma przeprowadziło badanie na 106 zdrowych kobietach w wieku od 40 do 65 lat. Okazało się, że poprawa skóry i spłycenie zmarszczek nastąpiło po 28 dniach. Doustne przyjmowanie kolagenu pozwoliło także na znaczne efekty w zakresie zmniejszenia celulitu, przy czym tutaj efekty były widoczne po 6 miesiącach. 

Zalety i wady kolagenu do picia

Najważniejszą zaletą kolagenu są widoczne i wyraźne efekty, zauważalne po dosyć krótkim czasie, a więc maksymalnie po 3 miesiącach. Zdecydowanie kolagen może zmniejszać liczbę zmarszczek, spłycać te istniejące oraz poprawiać stan skóry, włosów i paznokci. Warto jednak zaznaczyć, że kolagen do picia ma także pewne wady. Przede wszystkim niektóre preparaty zawierają benzoesan sodu, czyli niezdrowy konserwant. Dodatkowo producenci dodają do kolagenu cukier lub barwniki smakowe, co także jest niekorzystne. U niektórych osób kolagen może także powodować reakcje alergiczne. Cena kolagenu do picia także nie jest niska. Ostatnią wadą może być problem ze spożywaniem tego produktu regularnie, na przykład w czasie pracy, czy wyjazdów służbowych, albo wakacyjnych. Można jednak uznać, że kolagen do picia to odpowiedni środek dla osób, które chcą zadbać o to, aby ich skóra wyglądała młodo i zdrowo.