Ashwagandha

Rośliny zawierają wiele cennych dla człowieka właściwości, które były nam znane już od wieków. Zanim ludzie zaczęli tworzyć syntetyczne leki, leczyli ludzi głównie ziołami. Zapiski o zioło lecznictwie znajdziemy już w dokumentach starożytnego Egiptu. Z rozwojem medycyny, rośliny straciły na znaczeniu, ale ciągle wykorzystuje się je w suplementach diety, medycynie wschodniej oraz naturalnej. Ashwagandha jest jest jednym z ziół, które ostatnio stały się bardzo popularnym środkiem, służącym do wspomagania pracy organizmu w wielu aspektach. Czym dokładnie jest ashwagandha i jakie przypisuje się jej właściwości?

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha to bardziej popularna nazwa na witanię ospałą, określaną także jako indyjski żen-szeń. To niewielki zioło, które wydaje pomarańczowe owoce. Naturalnym miejscem jego pochodzenia jest Afryka oraz południowa Azja i Europa. W suplementach diety wykorzystuje się głównie korzeń tej egzotycznej rośliny, chociaż można się spotkać również z preparatami zawierającymi jej liście i owoce. Zazwyczaj można ją znaleźć na rynku w postaci wyciągu, ekstraktu zamkniętego w kapsułkach lub proszku. Jej rozpromowanie zawdzięczmy medycynie ajurwedyjskiej, gdzie od dawna stosowana jest jako środek wspomagający walkę z chorobami tj. artretyzm czy zapalenie oskrzeli oraz innymi problemami natury medycznej. 

Jakie substancje zawiera ashwagandha?

Za wspomagające organizm właściowści ashwagandhy, odpowiadają cenne substancje zawarte w jej częściach. Korzeń witani ospałej jest bogaty w glikowitanolidy, substancje adaptogenne, które działają uspokajająco i wspomagają osiągnięcie równowagi organizmu. Zielone części rośliny są źródłem witanolidów, substancji, którym przypisuje się działanie przeciwbakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. W indyjskim żeń-szeniu można znaleźć także  alkaloidy, grupę związków chemicznych, dzięki której wiele roślin znalazło swoje zastosowanie w medycynie. Ponadto ashwagandha zawiera także saponiny o działaniu przeciwzapalnym i wspomagających trawienie.

W czym może pomóc ashwagandha?

Ashwagandha jest uważana za roślinę o wielu zastosowaniach. Często przedstawia się ją jako naturalny środek uspokajający, który zmniejsza niekorzystne działanie stresu i pozwala na wyciszenie umysłu. Roślina znana jest także z korzystnego działania na układ nerwowy. Wspomaga uczenie się, poprzez zwiększenie koncentracji i poprawę zapamiętywania. Polecana jest osobom mającym problemy ze snem, oraz zmagającymi się z bólami stawów i mięśni. Wspomaga także produkcję testosteronu i zwiększa męską płodność. Produkt dostępny jest przez internet: https://soul-farm.pl/