Kraków

Nie ma Polaka, który by nie wiedział, gdzie jest Kraków, ani jaką w historii pełnił funkcję. Corocznie na Wawel przyjeżdżają tłumy osób – zarówno indywidualnie, jak i w ramach wycieczek grupowych. Przed zwiedzaniem wzgórza warto wiedzieć o tym, że katedra i zamek są prowadzone przez odrębne instytucje.

Wawel

Królewski zamek w Krakowie jest skarbnicą historii i lekcją zarówno o wspaniałych, jak i trudnych momentach w naszych dziejach. Na terenie instytucji znajdziemy wiele wystaw czasowych i stałych. Wśród tych drugich znajdziemy:

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie,
  • Skarbiec Koronny i Zbrojownię,
  • Sztukę Wschodu. Namioty Tureckie,
  • Wawel zaginiony,
  • Wawel odzyskany,

Co ciekawe, Zamek Królewski prowadzi także działalność edukacyjną. Regularnie odbywają się tam zajęcia związane z historią i historią sztuki – ćwiczenia, wykłady z profesorami. Zwiedzanie Krakowa z grupą licealistów przygotowujących się do matury z wyżej wymienionych dziedzin, może im głęboko zapaść w pamięć i pomóc przy pisaniu egzaminu dojrzałości.
Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu jest miejscem, gdzie koronowano głowy Polski. Pochowani tu są królowie i święci (np. św. Stanisław, królowa Jadwiga, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i wielu innych). W krypcie znajdują się prochy także innych znanych Polaków – m.in. Słowackiego, Mickiewicza, Piłsudskiego. Zwiedzając katedrę, możemy także udać na wieżę, na której znajduje się najbardziej znany polski dzwon – Zygmunt.

Rezerwacje i godziny otwarcia

W przypadku Wawelu dostępność części tras zależna jest od pory roku i dnia tygodnia (np. Baszta Sandomierska, czy ruiny kościoła św. Gereona). Warto śledzić informacje podane w Internecie. Instytucja posiada także na swojej stronie internetowej materiały dla nauczycieli.

W przypadku zwiedzania katedry istnieją różnice związane z miesiącami pracy. Od listopada do marca wystawy są czynne o godzinę krócej (tj. do 16:00). Ponadto muzeum katedralne nie jest czynne w niedzielę. Pamiętać trzeba także, że w katedrze odprawiane są regularnie msze i nabożeństwa. Nie zawsze możliwe jest jej zwiedzanie.

Transport i nocleg w Krakowie w pobliżu Wawelu

W rezerwacji wszystkich atrakcji dla zorganizowanej grupy może pomóc… hostel. Draggo każdej zorganizowanej grupie przydziela koordynatora rezerwacji. W czym może on pomóc? Jest to osoba, która (w zależności od potrzeb gości):

  • pomaga zarezerwować wejściówki – np. do muzeów,
  • rezerwuje posiłki przy uwzględnieniu osób, które są na diecie,
  • pomaga zaplanować konieczne przejazdy, wybrać środek transportu i zakupić bilety,
  • służy radą w przypadku pytań o zwiedzanie  i czas potrzebny na uczestniczenie w danej atrakcji.

Jak widać, hostel w Krakowie dba bardzo o swoich gości, aby mogli się skupić przede wszystkim na doświadczeniu historii miasta. Draggo znajduje się w znakomitej lokalizacji – na Starym Mieście (2 minuty od rynku, 700 m od Zamku Królewskiego, 2 km od dworca PKP i PKS).

Hostel w krakowskim centrum jest nie tylko blisko kluczowych atrakcji miasta, ale także posiada nowoczesne pokoje w przystępnej cenie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych.