Laserowa rewitalizacja pochwy

Rewitalizacja pochwy to dla wielu kobiet szansa na pozbycie się kompleksów i odzyskanie satysfakcji z życia seksualnego. Laserowe obkurczanie pochwy w szybki i nieinwazyjny sposób pozwala bowiem poprawić funkcjonowanie narządów rodnych i zapobiec wystąpieniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Wskazania do zabiegu obkurczania pochwy

Wskazaniem do zabiegu laserowej rewitalizacji pochwy jest zespół relaksacji pochwy. Polega on na utracie elastyczności, braku kurczliwości albo powiększeniu tego narządu. Osłabienie tkanek ściany pochwy prowadzące do jej nadmiernego rozciągnięcia może być wynikiem przebytego porodu, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub po prostu predyspozycji genetycznych. Ponadto do zmian w obrębie waginy i zmniejszenia kurczliwości mięśni zlokalizowanych w jej okolicach dochodzi także u kobiet w okresie menopauzy. Rewitalizacja pochwy przy użyciu lasera stopniowo wypiera dotychczas stosowane leczenie chirurgiczne.

Przebieg rewitalizacji pochwy

Zanim zostanie wykonane laserowe obkurczanie pochwy, konieczna jest konsultacja ginekologiczna i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Pacjentka powinna zabrać ze sobą także aktualny prawidłowy wynik badania cytologicznego. W przypadku kobiet miesiączkujących zabieg wykonywany jest w pierwszej połowie cyklu, zaraz po ustaniu krwawienia.

Rewitalizacja pochwy to zabieg całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i bezbolesny. Z tego względu podawanie znieczulenia nie jest konieczne. W trakcie zabiegu do wnętrza pochwy wprowadzana jest głowica lasera. Rozproszone wiązki światła podgrzewają kolagen w tkankach znajdujących się w kanale rodnym i w przedsionku. Włókna kolagenowe pod wpływem lasera kurczą się, stają się grubsze i krótsze, a przez to tkanki są bardziej napięte i elastyczne. Dodatkowo pobudzana jest produkcja kolagenu, dzięki czemu pochwa się obkurcza i staje się ciaśniejsza.

Efekty zabiegu

W związku z tym, że włókna kolagenowe potrzebują czasu na przebudowę, efekt zabiegu nie będzie widoczny od razu. Większość kobiet zacznie odczuwać większe napięcie i obkurczenie ścian pochwy po ok. 30-40 dniach, a u niektórych pań na efekty trzeba będzie poczekać nawet pół roku. Jeśli objawy zespołu relaksacji pochwy są znacznie nasilone, konieczne może okazać się powtórzenie całej procedury po ok. 3 miesiącach.

Korzyści z zabiegu odczuwalne są głównie w sferze seksualnej. Zmniejsza się bowiem obwód pochwy, a tym samym dochodzi do intensyfikacji wszelkich doznań seksualnych. Oprócz tego poprawia się stan zdrowia i ogólny komfort życia pacjentek cierpiących z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu.

U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest najbardziej trwały i utrzymuje się przez co najmniej kilka lat lub do kolejnego porodu, podczas którego może dojść do ponownego rozciągnięcia tkanek. U pań w wieku postmenopauzalnym trwałość zabiegu zależy od utrzymania prawidłowego poziomu hormonów w organizmie przy pomocy farmakologii, a także od fizykoterapii.

Zalecenia po laserowym obkurczaniu pochwy

Po zabiegu można niemal od razu wrócić do codziennych obowiązków. Warto jednak pamiętać, by przez kilkanaście dni powstrzymać się od stosunków seksualnych. Przez ok. tydzień niewskazane jest też dźwiganie ciężkich rzeczy i zażywanie gorących kąpieli. Ponadto po zabiegu warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne, ze względu na ryzyko wystąpienia przesięku surowiczego.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Mimo że laserowa rewitalizacja pochwy zasadniczo jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Należą do nich m.in. ciąża i okres karmienia piersią, trwająca miesiączką, infekcje pochwy, porfiria, przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie, choroby nowotworowe, nieuregulowana cukrzyca, padaczka, choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej, nieprawidłowy wynik badania cytologicznego oraz stosowanie leków obniżających krzepliwość.

Laserowe obkurczanie pochwy to najskuteczniejsza, a do tego całkowicie bezpieczna metoda poprawy stanu tego narządu. Zabieg przywraca kobiecie radość ze zbliżeń i znacznie poprawia komfort jej życia.