Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to bardzo ważna decyzja, która wpływa nie tylko na jej skuteczność, ale również zdrowie i samopoczucie kobiety. Na co zwrócić szczególną uwagę i gdzie szukać sprawdzonych informacji?
Na rynku dostępnych jest wiele środków służących zapobieganiu ciąży – od prezerwatyw, przez tabletki, do plastrów i zastrzyków antykoncepcyjnych. Różnią się nie tylko skutecznością, ale również wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania. Przeczytaj, czym kierować się podczas wyboru najlepszej dla siebie metody.
Na co zwrócić uwagę, wybierając środki antykoncepcyjne?
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem dobierania metody zapobiegania ciąży jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Zazwyczaj zleca on podstawowy zestaw badań i przeprowadza z pacjentką wywiad, mający na celu określenie czynników takich jak:
- Wiek;
- Waga;
- Występowanie różnorodnych schorzeń oraz ogólny stan zdrowia;
- Styl życia – picie alkoholu, palenie papierosów itp.
- Preferencje pacjentki;
- Możliwe skutki niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania danej metody.
Przed wizytą u lekarza warto jednak zapoznać się z najpopularniejszymi środkami antykoncepcyjnymi, by wiedzieć, jak działają i zastanowić się, która z nich będzie dla nas najwygodniejsza.
Antykoncepcja w wiek kobiety
Podstawowym i najpowszechniejszym środkiem antykoncepcyjnym są prezerwatywy. Są one odpowiednie dla kobiet w każdym wieku, również nastolatek. W żaden sposób nie odciążają organizmu i nie wywołują skutków ubocznych. Niestety są mniej skuteczne niż inne, opisane poniżej metody. Dobrym rozwiązaniem dla młodych kobiet są także jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Rozpoczęcie przyjmowania ich powinno być jednak poprzedzone przynajmniej rocznym okresem regularnego miesiączkowania. Z tego względu raczej nie jest to metoda dla nastolatek – WHO nie zaleca stosowania jej u osób poniżej 16 roku życia.
Kobiety w wieku rozrodczym (powyżej 20 lat) mają największy wybór środków antykoncepcyjnych. Najczęściej decydują się one na dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, wkładki, pierścienie lub krążki dopochwowe zawierające estrogen i progestagen, plastry lub zastrzyki antykoncepcyjne.
Natomiast kobiety zbliżające się do okresu menopauzy, ze względu na to, że ich możliwości rozrodcze spadają, zazwyczaj bez przeszkód mogą stosować tzw. mini- pigułki oraz inne środki zawierające jedynie syntetyczny progestagen np. implanty podskórne, czy wkładki wewnątrzmaciczne.
Środki antykoncepcyjne a wygoda
Z pewnością największe uczucie komfortu dają te z nich, o których nie trzeba stale pamiętać. W tym przypadku wygrywają zastrzyki – wystarczy robić je raz na kilka miesięcy. Na kilka tygodni wystarczają natomiast plastry i krążki. Tabletki antykoncepcyjne trzeba przyjmować codziennie i to najlepiej o tej samej porze. Z pewnością nie jest to więc właściwy wybór dla zabieganych i zapominalskich kobiet.
Antykoncepcja po porodzie
Kobiety, które karmią piersią, nie mogą przyjmować klasycznych tabletek antykoncepcyjnych. Specjalnie dla nich stworzono jednak mini-pigułkę na bazie gestagenu. Mogą się one zdecydować również na implanty podskórne lub specjalną spiralę wewnątrzmaciczną, uwalniającą levonorgestrel. Więcej na temat skuteczności metod antykoncepcyjnych oraz możliwych skutków ubocznych można przeczytać na blogu https://mamabezrecepty.pl/.