kosmetyki na trądzik

Trądzik to problem, z którym zmagają się zarówno osoby w wieku nastoletnim, jak i dorośli. Uporczywe i nawracające niedoskonałości skórne w postaci wyprysków oraz zaskórników, negatywnie wpływają nie tylko na wygląd cery, ale także i samopoczucie. Jakich kosmetyków do skóry problematycznej warto używać? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jak dbać o cerę problematyczną?

Główną przyczyną trądziku jest zwiększona produkcja sebum oraz nadmierne rogowacenie skóry wywołane np. zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą czy uwarunkowaniami genetycznymi. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, charakteryzująca się występowaniem wykwitów niezapalnych (zaskórników) i zapalnych (wyprysków ropnych). Codzienna pielęgnacja cery problematycznej jest niezwykle wymagająca. Co więcej, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może jedynie pogarszać jej stan. Skuteczne preparaty na trądzik to takie, które złuszczają skórę, ograniczają produkcję sebum, wykazują działanie antybakteryjne oraz przyspieszają gojenie się zmian zapalnych, a dodatkowo także nawilżają skórę. 

Toniki i serum złuszczające

Jeśli chodzi o walkę z trądzikiem, to kluczem do sukcesu jest tutaj systematyczne złuszczanie martwego naskórka. Produkty na bazie kwasu salicylowego, lewulinowego bądź glikolowego dogłębnie oczyszczają i zwężają pory skóry, przyczyniają się do redukcji niedoskonałości oraz rozjaśniają przebarwienia. Tego typu preparaty złuszczające mogą mieć postać toniku lub serum (np. HINOLINIC VIAL marki Nanili). Najlepiej stosować je na noc.

Kremy nawilżające

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom cera trądzikowa, która w większości przypadków jest mieszana lub tłusta, wymaga stosowania preparatów o działaniu nawilżającym. Dlaczego? Używanie kremów matujących nierzadko przyczynia się do nadmiernego przesuszenia skóry, która w obronie zaczyna wytwarzać jeszcze więcej łoju. Efektem tego jest zazwyczaj znaczne pogorszenie się stanu cery. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zastąpienie kremu matującego, kremem nawilżającym i wygładzającym, który dodatkowo przyspieszy redukcję zmian skórnych (L-CREAM marki Nanili). Lekki krem nawilżający to kosmetyk uniwersalny – można go stosować zarówno na dzień, jak i na noc, świetnie sprawdza się także jako baza pod makijaż.

Walka z niedoskonałościami jest dosyć czasochłonnym procesem, dlatego też osoby z cerą trądzikową powinny uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z zaleceniami ekspertów kuracja oparta na zastosowaniu profesjonalnych preparatów na trądzik powinna trwać co najmniej miesiąc.