wina

Włoskie wino jest ikoną samo w sobie, ale nie oszukujmy się – nie wszystkie są wybitne. Z drugiej strony – nie zawsze te najbardziej znane koniecznie są szczególnie godne uwagi. Wybraliśmy kilka włoskich win, które zdecydowanie warto spróbować, bo mają w sobie coś, co daje przyjemność w czasie degustacji.

Catarratto Sicilia Doc

Jest to włoskie, białe wino wytrawne, w którego podniebieniu wyraźne są nuty owoców tropikalnych. Jest dobre zarówno do dań jarskich, jak i do delikatnych mięs. Ma ciekawy smak, który łączy w sobie prostą przyjemność dojrzałych owoców z kwasowością charakterystyczną dla win z górnej półki. Pięknie prezentuje się w szkle i jest świetnym wyborem na lato. Pochodzi z Sycylii – regiony winiarskie Włoch to przede wszystkim północ, ale wyspiarskie apelacje mają zupełnie inny, łagodniejszy charakter. Bardziej wyrobionym podniebieniem można to wyczuć, a mniej wyrobiony – wyjdzie to tylko na zdrowie.

Lambrusco Otello 1813 IGT

Włochy są znane głównie z wina wytrawnego, tymczasem tu chcemy polecić włoskie czerwone półsłodkie i w dodatku musujące. Jest to trunek o tyle niezwykły, że zwykle wino czerwone o smaku czerwonych owoców, raczej nieprzesadnie zaokrąglone, poleca się jako deserowe. To, owszem, można potraktować i w ten sposób, ale doskonale zgra się ono z półmiskiem wędlin. To bardzo oryginalny trunek, który odsłania raczej niezbyt popularne oblicze win czerwonych. Możesz dodać je do swojego koszyka nawet wtedy, kiedy wina raczej nieczęsto goszczą na Twoim stole. Jest dość łatwe w degustacji, ale zdecydowanie dobrze zbudowane.

Marca Oro Prosecco Rose DOC Brut Millesimato

To ostatnia z naszych propozycji: było białe i czerwone wino, to teraz pora na różowe wino włoskie. Delikatne, przyjemnie owocowe z długim kwaskowym finiszem będzie świetnym uzupełnieniem prostych dań z makaronami w roli głównej albo egzotycznej kuchni dalekowschodniej. To wino musujące, ale w przeciwieństwie do poprzedniej propozycji, tym razem mowa o trunku wytrawnym. Bąbelki nieco to wrażenie brutalności łagodzą i sprawiają, że jest to wino świetne do pierwszych degustacji. Na pewno nie jest to typowa propozycja z Włoch i z równą pewnością możemy stwierdzić, że szkoda, bo takie trunki zdecydowanie dodają życiu uroku i pozwalają wyrwać się ze stereotypowego postrzegania jednego z najbarwniejszych krajów winiarskich.

Wszystkie strony winnych Włoch na winolubni.pl

Nie budowaliśmy naszej oferty tak, żeby rocznik albo kraj były w centrum zainteresowania. Tworzyliśmy ją tak, żeby zebrać w jednym miejscu bardzo różnorodne wina. Jeśli Włochy kojarzą Ci się z nudnymi, choć dobrymi winami wytrawnymi, to tym bardziej powinieneś nas odwiedzić, żeby to skojarzenia naprostować. W sklepie internetowym z winami winolubni.pl znajdziesz nie tylko wszystkie wspomniane wyżej wina, ale też kilkadziesiąt innych propozycji z samych tylko Włoch. Nie ma znaczenia, czy już jesteś smakoszem, czy to będzie dopiero jedna z pierwszych degustacji – u nas wybierasz zawsze tylko spośród doskonałych win.