ogrzewanie podłogowe dla ciepłych stóp

Coraz częściej spotyka się w domach i mieszkaniach ogrzewanie podłogowe elektryczne, które sprawia, że wyjście spod prysznica na kafelki nie musi być nieprzyjemne, lustro w łazience nie zaparuje, a podłoga w sypialni będzie rozkosznie ciepła.

Co to jest ogrzewanie podłogowe elektryczne

Jest to typ instalacji będącej alternatywą dla wodnego ogrzewania podłogowego, gdzie pierwsze skrzypce grają rury, którymi płynie woda podgrzewana pompą lub w kotle do temperatury max 55 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne polega na zamontowaniu zasilanych prądem przewodów lub mat grzewczych pod podłogą. Równomiernie przekazują one ciepło do pomieszczenia poprzez powierzchnię podłogi, ciepło rozchodzi się do góry, ogrzewając je całe.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – maty czy przewody

Gdy zdecydujemy się na taką formę ocieplania naszego domu, warto przemyśleć rodzaj instalacji.

Przewody grzejne – najlepiej, by wybrać je już na etapie projektu domu /mieszkania. Mają one grubość od 3 do 7 mm i montuje się je do specjalnej siatki lub taśmy, które ułożone są w warstwie izolacji i przykryte ok. 5 cm wylewką podłogową. zagęszczenie przewodów dobiera się do własnych potrzeb, ale warto pamiętać, żeby w miejscach, gdzie następuje znaczniejsza utrata ciepła, położyć je gęściej (np. pod oknami). Moc cieplną jaką powinno się optymalni osiągnąć to 41W/m2.

Drugą opcją są maty grzewcze, nieco droższe od przewodów, ale można kłaść je na starej posadzce. Mata to gotowy pas siatki z wmontowanym już przewodem grzewczym. Matę układa się w warstwie kleju albo wylewki samopoziomującej tuż pod podłogą. Zagęszczenie kabli jest stałe, maty jednak można docinać, by dopasować je do rozmiarów i kształtu podłogi.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne do jakich typów posadzek

Najlepiej sprawdza się ono przy posadzkach z płytek ceramicznych, gdyż to ceramika przewodzi świetnie ciepło a jednocześnie nie ulega uszkodzeniom pod jego wpływem i pozostaje neutralna na wahania temperatury. Odkryto jednak, że ogrzewanie podłogowe elektryczne nadaje się też do innych typów podłóg, takich jak: kamienne płytki, panele, parkiet, drewniane klepki (najlepiej bambus lub dąb), przy czym drewno powinno być olejowane i woskowane, oraz wykładziny dywanowe dostosowane do ogrzewania podłogowego.

Wszelkie wątpliwości w doborze i montażu rozwieje sklep Mikroenergetyka.com.pl, posiadający w ofercie wszystko co niezbędne w instalacji ogrzewania podłogowego.