Operacja plastyczna nosa

Nos jest elementem twarzy, który zwraca na siebie uwagę. Operacja plastyczna nosa sprawia, że niektórzy zyskuj dzięki niemu bardziej estetyczny wygląd, a dla innych jest ratunkiem w kwestii problemów zdrowotnych. Nie bój się cieszyć pięknym i zdrowym nosem.

Jak wygląda operacja plastyczna nosa?

Nie każdy jest zadowolony z tego jak wygląda. Niektórym przeszkadzają znamiona, innym kształt brzucha, a jeszcze inni stwierdzą, że ich nos nie pasuje im do kształtu twarzy i jej proporcji. W każdym z tych przypadków pomagają zabiegi medycyny estetycznej.

Operacja plastyczna nosa jest pomocna także w kwestiach zdrowotnych. Wiąże się to np. z korekcją zdeformowanej chrząstki nosa po urazie. Prócz tego równie popularnym powodem jest krzywa przegroda nosowa, która wpływa na problemy z oddychaniem podczas aktywności fizycznej czy snu.

Najczęstszym zabiegiem polegającym na korekcie nosa jest rhinoseptoplastyka. Może być ona wykonana w technice otwartej i zamkniętej. 

Technika otwarta stosowana jest najczęściej, gdy zmianie kształtu ma ulec cały nos. Tego typu operacja plastyczna nosa wiąże się z nacięciem go w kształcie litery V na słupku nosa. Co ważne takie nacięcie praktycznie nie pozostawia blizny.

Korekta nosa w technice zamkniętej z kolei jest stosowana, gdy poprawie ma ulec tylko grzbiet nosa. W przeciwieństwie do techniki otwarte, nacięcie wykonywane jest wewnątrz nosa. 

Jak widać dobór zabiegu jest mocno uzależniony od inwazyjności. Dobry lekarz podczas konsultacji powinien poinformować pacjenta, na ile możliwa jest korekta nosa. Indywidualne uwarunkowania anatomiczne pacjenta mają znaczący wpływ na zakres prac możliwych do wykonania. 

Kiedy można wykonać korektę nosa?

Za dolny pułap wiekowy uznaje się granicę ukończenia 16 roku życia. Wynika to z faktu, że organizm młodego człowieka w okresie dojrzewania podlega intensywnym zmianom w organizmie – również wizualnym. Ostateczna decyzja o możliwości wykonania zabiegu operacji plastycznej nosa i tak należy do lekarza, gdyż to on po pełnym wywiadzie, podejmuje decyzję czy zabieg można już zrealizować.

Górna granica nie jest ustalona. Ludzki organizm jest już na tyle rozwinięty, że nie dochodzi w nim do istotnych zmian. Przeciwwskazania do wykonania korekty nosa mogą wynikać z uwarunkowań zdrowotnych pacjenta. Z wiekiem często pojawiają się choroby lub ujawniają te ukryte przez wiele lat. Do takich przeciwwskazań można zaliczyć chociażby problem z odpowiednią gęstością krwi.

Lekarz profesjonalista w każdym przypadku, będzie chciał przeprowadzić odpowiednie badania by móc w pełni określić stan pacjenta i  jego gotowość do zabiegu.


Jeżeli zależy Ci by Twoja operacja plastyczna nosa została wykonana przez specjalistów ze swojej dziedziny – odwiedź Żagiel Med i ciesz się wymarzonym nosem.