Dokonywanie płatności online za pomocą telefonu i komputera

Gotówka jest coraz mniej obecna w naszym życiu codziennym. Wydaje się, że większość polskiego społeczeństwa posługuje się nią jedynie wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność – najczęściej w małych sklepikach, w których brak jest terminali płatniczych. Płatności kartą oraz transakcje online nie tylko zdominowały nasze płatności – one przede wszystkim ogromnie je usprawniły. Jak jednak wygląda kwestia bezpieczeństwa ich stosowania? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polegają płatności online,
  • jak działają płatności kartą – zwykłą oraz mobilną,
  • czy te formy płatności są bezpieczne.

Pandemia zmusiła większość osób do korzystania z zakupów online w dużo większym zakresie niż do tej pory. Mimo że powoli wracamy do korzystania z usług sklepów stacjonarnych, nadal doceniamy szybkie płatności online. Jak to się przekłada na kwestię bezpieczeństwa środków zgromadzonych na koncie bankowym? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Płatności online – co to znaczy?

Istnieje kilka sposobów płatności onlineNa czym polegają? Ogólnie rzecz ujmując, na szybkim transferze pieniędzy za pośrednictwem internetowego konta bankowego.

Podstawowym i najprostszym jest e-przelew. Sklep przekierowuje Cię poprzez bezpieczny system na stronę Twojego banku, gdzie wystarczy kilkoma kliknięciami autoryzować i zatwierdzić przelew. Jest to szybki sposób na zapłacenie za zakupy online, możliwy do realizacji w większości sklepów internetowych

Aby równie szybko dokonać transakcji internetowej, możesz się posłużyć płatnością kartą. Do tego wymagana jest jednak karta płatnicza. Musisz uzupełnić jej numer oraz podać kod CVV2/CVC2, który znajduje się na jej odwrocie, aby środki mogły zostać pobrane z konta, do którego została ona wydana. Dzieje się to natychmiastowo, podobnie jak w przypadku e-przelewu. Istnieje sposób, który pozwala uniknąć także żmudnego przepisywania numeru karty, kiedy chcesz dokonać płatności. Możesz go zapisać w przeglądarce w zaufanym urządzeniu, dzięki czemu będzie wypełniany automatycznie. Innym rozwiązaniem jest także dodanie karty do wirtualnego portfela w telefonie, co pozwoli na potwierdzanie transakcji z jego użyciem.

Kolejnym systemem płatności online jest zyskujący coraz większą popularność BLIK. Aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się – z telefonu bądź innego urządzenia podłączonego do internetu – na swoje konto bankowe, gdzie w odpowiedniej zakładce należy pobrać kod BLIK. Następnie należy ten kod wpisać i zatwierdzić transakcję w aplikacji bądź przeglądarce. Sposób ten można wykorzystać nie tylko do płatności online, ale też w sklepie stacjonarnym – coraz więcej terminali obsługuje tę możliwość.

Płatności kartą – zwykła czy mobilna?

Każdy z nas ma w portfelu plastikową kartę płatniczą – niektórzy mają ich nawet kilka. Czy jednak płacenie za jej pomocą jest wygodne? Czy może jednak e-wallet jest lepszym rozwiązaniem?

Płatności kartą w sklepie stacjonarnym mogą w dzisiejszych czasach wydawać się uciążliwe. Poszukiwania portfela na dnie torebki, wyłuskiwanie karty płatniczej spośród kilkunastu plastikowych kart – rabatowych, płatniczych, dowodu, prawa jazdy – to wszystko sprawia, że ten proces trwa. Często karta płatnicza jest wrzucona niedbale do torebki. Jej odnalezienie przy kasie, kiedy za Twoimi plecami rośnie zniecierpliwiona kolejka klientów, może być frustrujące. Można tego jednak uniknąć.

Wystarczy podpiąć do telefonu komórkowego bądź smartwatcha swoją kartę! Technologią, którą warto rozważyć, jest e-wallet. Wirtualny portfel, dzięki któremu możesz płacić za pomocą technologii NFC. Wystarczy, że zbliżysz do terminala telefon lub zegarek. To bardzo proste!

Płatności online i płatności kartą – co z kwestią bezpieczeństwa?

Jeśli korzystasz ze standardowej karty płatniczej, jedyne, o czym musisz pamiętać, to o tym, żeby jej nie zgubić, a także aby nie zapisywać w żadnym łatwo dostępnym miejscu kodu PIN. Warto jednak podkreślić, że o zgubienie całego portfela, a więc i tego kawałka plastiku, wcale nie jest trudno! Jeśli już więc zdarzy Ci się go zgubić, a wraz z nim swoją kartę, jedynym wyjściem jest blokowanie karty. Aby zrobić to szybko i bez problemu, zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, a system serwisu Zastrzegam.pl zada Ci pytanie o bank i przekieruje do odpowiedniej placówki. Te same procedury dotyczą także zgubionego telefonu czy smartwatcha, pod który podpięta była karta. Taki sprzęt traktujemy w ten sam sposób, co kartę płatniczą.

Co natomiast z płatnościami online? Czy są bezpieczne? W większości – jak najbardziej. Oczywiście ataki hakerskie się zdarzają, jednak jeśli będziesz przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sieci, nic takiego się nie wydarzy. Sprawdzaj certyfikaty bezpieczeństwa stron, na których robisz zakupy w sieci, i unikaj podejrzanie wyglądających witryn.

Zakupy i płatności online powoli wypierają zakupy stacjonarne – są dużo wygodniejsze, szybsze i zapewniają bezproblemowy dostęp do większego asortymentu. Warto jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i zgłaszać swojemu bankowi każdą podejrzaną sytuację.