pole dance

Taniec na rurze, czyli pole dance, to doskonały trening. Wzmacnia całe ciało, modeluje sylwetkę, zwiększa koordynację ruchów i uczy gracji. Tylko ile trzeba czekać, by te efekty zobaczyć? Zdaniem niektórych wystarczy tylko kilka treningów… Jak jest naprawdę?

Jak działa pole dance?

Pole dance, jako aktywność fizyczna, jest połączeniem treningu siłowego z tańcem i akrobatyką. Polega na wykonywaniu figur i sekwencji, które finalnie umożliwiają stworzenie układu choreograficznego. Rura do pole dance jest zatem narzędziem do ćwiczeń i jednocześnie największym wyzwaniem – by trenować na niej, trzeba pracować całym ciałem.

Właśnie dlatego pole dance rozwija całościowo. Dzięki regularnym ćwiczeniom Twoje mięśnie wzmacniają się, a sylwetka nabiera pięknej, estetycznej muskulatury. Możesz też liczyć na zgubienie zbędnych kilogramów, zwiększenie gibkości czy wyzbycie się kompleksów. Częstym efektem treningów pole dance jest bowiem wyższa samoocena.

Wzmocnienie mięśni i muskulatura

Ile potrzeba czasu, by ramiona wysmukliły się, a na brzuchu pojawił się sześciopak? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo wiele czynników wpływa na to, czy i jakie efekty osiągniesz. Są to m.in. intensywność ćwiczeń, aktywność poza salą, indywidualne predyspozycje czy dieta. Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie i połączysz aktywność fizyczną ze zdrowym żywieniem, pierwsze zmiany zauważysz już po kilku treningach. Bardzo możliwe, że niektóre mięśnie staną się wtedy bardziej widoczne, a inne po prostu dadzą o sobie znać. Drugi efekt jest zauważalny już po pierwszym treningu. 😉

Najszybciej zmiany zachodzą w mięśniach barków, ramion i brzucha – to partie, które pracują najintensywniej podczas treningów pole dance. Ze względu na chodzenie na palcach po pierwszych zajęciach we znaki mogą dać się także łydki. Z czasem wzmacniają się również uda, pupa czy plecy. Zazwyczaj potrzeba kilku tygodni, by ciało wyraźnie wysmukliło się i napięło.

Czy dzięki pole dance można schudnąć?

Oczywiście. Pole dance, jak każda inna aktywność fizyczna, wspomaga walkę z kilogramami. Co więcej, ze względu na charakter takiego treningu można liczyć na naprawdę szybkie efekty – spadek może być duży już po 2-3 miesiącach. Trzeba jednak podkreślić, że taniec na rurze sprzyja przede wszystkim budowaniu mięśni, a te są cięższe od tłuszczu. Może się więc okazać, że waga będzie rosnąć, chociaż obwody zmniejszą się. Warto zatem mierzyć swoje wymiary i łączyć pole dance z innymi aktywnościami.

Należy również podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak gwarantowany spadek wagi. Wszystko zależy od tego, jakie treningi wykonujesz. Mogą być bardziej lub mniej dynamiczne, siłowe lub spalające itd. Możesz też wykonywać je niesystematycznie, raz lub kilka razy w tygodniu. Istnieje zatem wiele zmiennych, które wpływają na efekty.

Jak ćwiczyć, by widzieć efekty?

Do pierwszych zajęć nie musisz się dodatkowo wzmacniać ani w żaden sposób przygotowywać. No, chyba że chodzi o wybór odpowiedniego ubrania do pole dance. Ten aspekt warto przemyśleć, bo dobry strój znacząco wpływa na komfort. Idealny zestaw powinien zawierać spodenki pole dance i dobrze trzymający top – wtedy nic Ci nie przeszkodzi. Poza tym staraj się ćwiczyć regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Odżywiaj się zdrowo i ćwicz świadomie. Efekty przyjdą z czasem.