elegancka roleta rzymska

Rolety okienne są nie tylko użyteczne, lecz i eleganckie. Poznaj czym różnią się rolety klasyczne od rolet rzymskich i wybierz te odpowiednie do Twojego domu!

Kiedy sięgnąć po rolety okienne?

Niezależnie od wystroju naszego mieszkania w pewnych sytuacjach będziemy potrzebowali zasłon lub rolet okiennych. Dowiodą one swej przydatności w słoneczne letnie dni, gdy zbyt jasne słońce może utrudniać nam korzystanie z komputera, telewizora lub gdy wieczorem będziemy chcieli stworzyć atmosferę intymności i odseparować wnętrze naszego mieszkania od wzroku przechodniów. Warto także dodać, że w przypadku rolet, firma Małgorzata z Poznania, która udostępniła zdjęcia do tego artykułu, umożliwia Klientom zarówno wybór tkaniny, jak też i wykonanie rolet na zamówienie, czyli rolet na rozmiar konkretnego okna. Pozwoli to na zamontowanie tej użytecznej dekoracji okiennej nawet w bardzo nietypowo zaprojektowanych lokalach.

Tradycyjna roleta zwijana, a roleta rzymska, podobieństwa i różnice

Na rynku wyróżniamy rolety klasyczne, zwane też roletami tradycyjnymi, oraz rolety rzymskie. Te pierwsze działają na zasadzie rolki, z której jest opuszczana roleta okienna celem przesłonięcia części okna. Natomiast, gdy roleta jest zwijana, to (po ukryciu rolki w kasetce maskującej) jest ona niewidoczna. Trudno więc uznać rolety tradycyjne za element o cechach wybitnie ozdobnych, gdyż widoczna ona będzie tylko przez krótki czas w ciągu doby. Ponadto nie wszystkie modele umożliwiają łatwy dostęp do rolki, a jest to wskazane na przykład w przypadku rolety w kuchni, gdzie czyszczenie materiału nierzadko jest koniecznością. W firmie Małgorzata dbamy jednak, by sprzedawane przez nas rolety umożliwiały Klientom sprawne dokonanie zabiegów konserwacyjnych.

klasyczna roleta zwijana

Z drugiej jednak strony, osoby pragnące wykorzystać rolety do salonu w roli ozdoby czy dekoracji okiennej, mogą sięgnąć po tak zwane rolety rzymskie. Rzeczą najbardziej charakterystyczną w przypadku rolet rzymskich jest właśnie sposób ich składania. Materiał, z którego wykonano roletę, nie jest zwijany, lecz składany do góry, co przypomina nieco efekt harmonijki. Składana tkanina, wraz z kolejnymi zagięciami, tworzy nawarstwiające się na siebie, ozdobne marszczenia. Warto w tym miejscu dodać, że od kilku sezonów rolety rzymskie są bardzo chętnie wybierane przez właścicieli domów czy firm. Ich duża popularność jest zasługą łatwości ich montażu oraz funkcjonalnego i estetycznego designu.

Rolety do okien dachowych w adaptacjach

Jeszcze inną kategorię stanowią tak zwane rolety na okna dachowe, które spotykamy często na użytkowych poddaszach lub stworzonych na strychach kamienic adaptacjach. Ze względu na bardzo specyficzne usytuowanie okna i jego znaczną powierzchnię, zastosowanie firan lub zasłon bywa utrudnione, a jedynym sposobem na przysłonięcie okna stają się rolety lub markizy. Decydując się na zakup rolety do okien dachowych, mamy możliwość zakupu zarówno modeli o klasycznej konstrukcji, jak i tych nawiązujących do modnych rolet rzymskich. Wybór ten powinien być uzależniony od naszych preferencji wizualnych, gdyż zasady działania i trwałość obu modeli jest bardzo zbliżona.

czerwona roletka dachowa

Które rolety powinnyśmy wybrać?

Rolety okienne, niezależnie od tego, czy wybierzemy rolety rzymskie, czy tradycyjne, doskonale sprawdzą się zarówno w reprezentacyjnym firmowym gabinecie, jak i klimatycznej kuchni czy klasycznej sypialni. W mieszkaniach zainspirowanych stylem minimalistycznym rolety okienne mogą stać się nadzwyczaj cennym elementem dekoracyjnym, gdyż w projektach takich wskazane jest ograniczenie liczby dodatkowych ozdób. Jednak również miłośnicy klasyki powinni zainteresować się tymi produktami, szczególnie że w poznańskiej firmie Małgorzata uszyta na zamówienie roleta okienna może być wykonana z wybranego nas klimatycznego materiału!