ścianka tekstylna

Nikt chyba, jak fotograf, profesjonalnie zajmujący się robieniem zdjęć, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest tło w życiu człowieka. Szczególnie, kiedy wykonuje swój zawód. Tło ma dla niego ogromne znaczenie. Możliwe, że nawet większe od pierwszego planu. Bo – na pewno się z tym zetknęliście – wystarczy, że coś w oddali zaburza pierwszoplanowe ujęcia, a cała kompozycja traci swój smak i sens. Nie tylko zresztą w fotografii ma to znaczenie. We wszelkich rozwiązaniach wizualnych. Ale – o dziwo – w ostatnich czasach również ścianki tekstylne stanowią istotne tło dla wielu wydarzeń.

Warto wiedzieć, że kiedy przeglądamy profesjonalną fotografię, nawet tę reportażową, pozornie spontaniczną, kiedy oglądamy filmy lub zdjęcia w prasie papierowej – jesteśmy od dawna przyzwyczajeni do tego, że tło wygląda tak, a nie inaczej. Nie musimy się na tym znać, nikt nas w tym nie szkolił, nawet czytać o tym nie musimy w poradnikach. Po prostu opatrzyło się to nam i posiadamy wewnętrzny kompas, intuicyjnie wiedząc, czy wszystko się w obrazie zgadza, czy też coś nam nie pasuje. Nie inaczej jest z tą formą tła, którą nazywamy ścianką tekstylną.

Ścianka tekstylna jako tło

Stanowi ona tło, chociaż nie zawsze tak jest wykorzystywana, ale ma nieco innych charakter. Ponieważ ścianka tekstylna sprawdza się w zupełnie innych miejscach, niż na przykład zdjęcia w galerii, czy filmy wyświetlane w kinie. Jeżeli sprowadzimy ją do roli tła na targach, festiwalach, czy tego typu imprezach, to ich obecność ujawni się przede wszystkim, kiedy będziemy oglądali relacje z tego wydarzenia lub fotoreportaż. Wtedy ich rola okaże się niebanalna, a wręcz niezbędna. Dlaczego? Dlatego, że w takim dużym zgromadzeniu ludzi, firm, stoisk, ścinka ta rozwiąże problem tła. Nie będzie trzeba szukać idealnego ujęcia. Będziemy mieli wszystko, jak na wyciągnięcie ręki. Osobę/osoby na zdjęciu, a w tle gotowa już oprawa. Czego chcieć więcej?

Niezwykle ciekawe formy

Oczywiście tego rodzaju ścianki nie służą jedynie za tło. Ich współczesne edycje posiadają niezwykle ciekawe formy, które same w sobie, nadają się do tego, by je podziwiać. Współczesne nadruki dają z kolei takie możliwości, że połączenie formy z treścią przynosi naprawdę zaskakujące efekty. Nie trzeba wtedy dodatkowego wysiłku, żeby zwracały na siebie uwagę. Tym bardziej, że mogą być jedno, ale i dwu stronne. A to z kolei sprawia, że mogą zaskakiwać podwójnie. Przyciągać uwagę z jednej i drugiej strony, tym samym dając większe możliwości transmisji informacji, na których nam zależy.