twarz

Skóra sucha jest odrębnym typem cery, natomiast skóra odwodniona jest przejściowym stanem, który może dotyczyć zarówno cery suchej, tłustej, mieszanej czy problematycznej. Jak odróżnić skórę odwodnioną od skóry suchej? Jak je pielęgnować i nawilżyć?

Charakterystyka skóry suchej

Sucha skóra jest typem cery. Charakteryzuje się niską produkcją sebum. Jest zwykle cienka i prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Nie ma oznak rozszerzonych porów. Bywa też szorstka i może się lekko łuszczyć. Jest zwykle bardzo wrażliwa i może reagować alergiami na różne składniki kosmetyków, na przykład retinol.

Cera sucha nie ma ochronnej bariery w postaci płaszcza hydrolipidowego – produkuje za mało lipidów, które stanowią tarczę dla negatywnych czynników środowiskowych. Winowajcą jest obniżenie aktywności gruczołów łojowych. Częstym problemem są egzemy i nadwrażliwość na promienie słoneczne. W wyniku suchości pojawiają się na niej wcześniej niż u innych typów cery oznaki starzenia, takie jak zmarszczki mimiczne. Dlatego nawilżenie i natłuszczenie cery suchej to absolutna konieczność.

Charakterystyka skóry odwodnionej

Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju cery. Również cera tłusta może być odwodniona na skutek przejściowego uszkodzenia bariery hydrolipidowej, na przykład podczas kuracji przeciwtrądzikowej retinolem czy na skutek zbyt intensywnego złuszczania naskórka kwasami.

Jak rozpoznać ten stan? Po umyciu twarzy masz uczucie ściągnięcia lub pieczenia. Skóra może się łuszczyć i przesuszać. Może stać się nadreaktywna na niektóre składniki kosmetyków, na które do tej pory dobrze reagowała. Brak jej zdrowego blasku – stała się ziemista i szorstka. Na nosie i w okolicach brwi możesz zauważyć suche skórki, które będą szczególnie dobrze widoczne pod makijażem.

Jak działa bariera hydrolipidowa?

Bariera ochronna naskórka zbudowana jest jak mur, spoiwem którego są woski, sterole i cholesterol. Naturalna tarcza naskórka zabezpiecza przed zbyt silną utratą wody przez naskórek – nie pozwalają jej za szybko wyparować. Gdy mur jest uszkodzony, woda ucieka ze skóry i skóra robi się odwodniona. Cera tłusta może reagować wtedy wzmożoną produkcją sebum. Jeśli będziesz ją na siłę „przesuszać” na przykład żelami myjącymi z mocnymi detergentami lub kwasami złuszczającymi, napędzisz błędne koło – cera będzie jeszcze mocniej się świecić. Odwodnionej skórze potrzeba ukojenia, nawilżenia i ochrony.

Jak nawodnić skórę?

Przede wszystkim wypijaj zalecaną ilość płynów – na 30 kg masy ciała należy pić 1 litr wody dziennie. Zrezygnuj tymczasowo z retinoidów i zafunduj sobie dobre serum nawilżające. Kremy nawilżające do twarzy mogą zawierać kwas hialuronowy lub glikoproteinę lodowcową o doskonałych właściwościach nawadniających skórę. Powinny mieć też składniki lipidowe, na przykład skwalan, który odbudowuje tarczę ochronną skóry czy glicerynę, która zatrzymuje wilgoć.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie kremu barierowego z kwasami omega-3 i omega-6, które wzmacniają barierę HL – dobrych tłuszczy potrzebuje szczególnie cera sucha. Warto też sięgnąć po produkty kojące skórę, na przykład krem z beta-glukanem, wąkrotą azjatycką czy pantenolem.

Oczywiście nawilżający krem do twarzy dobiera się do rodzaju cery – poziom „tłustości” dostosuj indywidualnie do skóry suchej, tłustej lub mieszanej. Pamiętaj też, że ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji każdej skóry. Idealny krem do odwodnionej skóry musi zawierać więc wbudowane filtry SPF.