Szampon i odżywka do włosów to zbyt mało. Sprawdź, jakiego rodzaju kosmetyki powinny się znaleźć w Twojej łazience.
Mycie włosów i skóry głowy
Oczyszczanie to pierwszy i najważniejszy punkt pielęgnacji. Wśród włosomaniaczek króluje mycie metodą OMO, czyli odżywka, mycie, odżywka. Co to oznacza? Proces rozpoczynamy od nałożenia na zwilżone włosy odżywki proteinowej lub humektantowej, w zależności od potrzeb. Kolejnym krokiem jest mycie skóry głowy szamponem. Wybierz do tego celu szampon, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojego skalpu, czyli będzie nawilżał, regulował pracę gruczołów łojowych, regenerował, odżywiał itp. Ważna uwaga, szamponu nie nakładamy na włosy, a jedynie na głowę. To, co spłynie po pasmach podczas spłukiwania, w połączeniu z odżywkami, w zupełności im wystarczy. Po zmyciu szamponu nałóż na włosy odżywkę emolientową, która wygładzi je, zabezpieczy przed utratą wilgoci oraz działaniem czynników zewnętrznych.
Do codziennego mycia warto się więc zaopatrzyć w minimum 3 rodzaje odżywek: emolientową, proteinową i humektantową, a także 2 rodzaje szamponu: delikatny oraz rypacz – mocniejszy, który wystarczy użyć 1x w tygodniu, by dogłębnie oczyścić głowę.
Inne kosmetyki do pielęgnacji skalpu i włosów
Samo mycie to nie wszystko. W co jeszcze powinnaś się zaopatrzyć, jeśli chcesz się pochwalić zdrowo wyglądającymi włosami?
- Wcierki do skóry głowy
To preparaty, których składniki korzystnie wpływają na poziom nawilżenia skalpu, dostarczają mu substancji odżywczych oraz witamin, wzmacniają, pobudzają krążenie, rozgrzewają i stymulują wzrost włosów. Warto stosować je adekwatnie do swoich potrzeb lub naprzemiennie w celach profilaktycznych. Jakie składniki spisują się najlepiej? Dla skóry skłonnej do przetłuszczania się, łojotokowej: niacynamid, kwas glikolowy, cynk. Dla włosów wypadających: wyciąg z kozieradki, żeń-szenia, skrzypu polnego i pokrzywy. W przypadku skóry przesuszonej najlepsze będą: aloes, panthenol, niacynamid, mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy.
- Peeling trychologiczny
Możesz wybierać między peelingiem z drobinkami lub enzymatycznym, który jest skuteczny, a zarazem łagodny dla skóry. Złuszczanie martwego naskórka z głowy odetka jej pory i ułatwi, przedostanie się wgłąb składników odżywczych, minerałów, maksymalizując działanie wszystkich kosmetyków. Peeling połączony z masażem głowy pomoże pobudzić krążenie krwi i wesprze stymulację wzrostu włosów.
- Ojele
W drogeriach i sklepach kosmetycznych dostępnych jest wiele gotowych mieszanek olejów, lecz równie dobrze możesz zacząć olejowanie od tego, co masz w domu. Oliwa z oliwek, czy olej kokosowy to na początek bardzo dobre produkty. Do popularnie stosowanych należy także olej z czarnuszki, sezamowy, makadamia, musztardowy, arganowy. Olejowanie włosów, a także skóry głowy to świetny sposób na wzmocnienie oraz odżywienie pasm i skalpu, a także dokładnie rozpuszczenie wszelkich zanieczyszczeń. Co ważne, olejowanie odpowiednim produktem, a następnie emulgowanie odżywką nie sprawi, że będziesz musiała się obawiać przetłuszczonych, obciążonych włosów. Wręcz przeciwnie. Niektóre oleje mogą wyregulować pracę gruczołów łojowych.