Swędzi cię głowa, masz łupież, a może skóra się łuszczy? Częste mycie głowy nie rozwiązuje problemu? Zapewne masz na głowie suchą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Zobacz, jak nawilżyć suchą skórę głowy i pozbyć się problemu raz na zawsze.
Stosuj łagodne szampony do włosów i ogranicz częstotliwość ich mycia
Problem nie bierze się z niczego. Jeśli myjesz włosy codziennie, na pewno nie sprawi to, że skóra przestanie się łuszczyć i swędzieć. Będzie dokładnie odwrotnie, bo częste mycie wysusza nie tylko włosy, ale i skórę głowy. Ideałem byłoby mycie głowy co drugi, a może nawet co trzeci dzień. Jeśli uważasz, że twoje włosy wymagają częstszego mycia, kup suchy szampon i stosuj na zmianę z tradycyjnym. Dzięki temu twoje włosy będą wyglądały tak, jak lubisz, a ograniczysz wysuszanie skóry głowy.
Unikaj szamponów zawierających silne detergenty. Dokładnie czytaj etykiety i zwracaj uwagę na skład kosmetyku. Jeśli trafisz na informację o zawartości SLS lub SLES odłóż szampon z powrotem na półkę i poszukaj innego, który zawiera wyciąg z aloesu, glicerynę lub kwas hialuronowy. W wielu wypadkach bardzo dobrze sprawdzają się szampony dla dzieci.
Dobierz kosmetyki nawilżające skórę głowy
Serum do suchej skóry głowy, maski na włosy i skórę, olejki – tych kosmetyków musisz używać znacznie częściej niż do tej pory. Ich działanie jest podobne, chociaż każdego z tych produktów używa się nieco inaczej.
Maski na włosy i skórę spłukuje się najczęściej po pół godziny, chociaż można zostawić je na głowie nawet na całą noc.
Czyste olejki na ogół w ogóle nie wymagają spłukiwania. Dla pewności warto każdorazowo przeczytać informację od producenta.
Podobnie działa serum do suchej skóry głowy. Trzeba je nałożyć równomiernie na skórę owłosionej części głowy, wetrzeć poprzez delikatny masaż i pozostawić bez spłukiwania. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po umyciu głowy i pozostawić włosy do wysuszenia lub wysuszyć suszarką ustawioną na chłodny nawiew.
Unikaj wysokiej temperatury – zrezygnuj z gorącego prysznica i suszarki
To mit, że szampon potrzebuje gorącej wody, by lepiej się pienić i skutecznie zmywać nieczystości z włosów. Tak naprawdę letnia woda w zupełności wystarczy. Natomiast im wyższa temperatura, tym intensywniejsze wysuszanie włosów i skóry głowy.
Jeśli masz problem z łupieżem lub łuszczycą, zrezygnuj z gorącej wody, poprzestań na ciepłej, a nawet na letniej, do płukania używaj zimnej. Suszarkę też ustaw na niższą temperaturę i zakończ każde suszenie zimnym nawiewem.
Zobacz, co masz na talerzu – zmiana diety pomoże uporać się z problemem suchej skóry głowy
A ściślej: przyjrzyj się swojemu tygodniowemu menu. Bardzo często bowiem zapominamy, że sucha skóra głowy jest efektem odwodnienia, które bierze się między innymi właśnie z nieprawidłowej diety.
Zadbaj o regularne przyjmowanie płynów nawadniających. Pamiętaj, że tego warunku nie spełnia kawa i czarna herbata. Także słodkie napoje gazowane nie nawilżą skóry od wewnątrz.
Jedz warzywa i owoce, unikaj nadmiaru słodyczy, produktów smażonych, tłustych i tzw. pustych kalorii.
Alkohol i papierosy to najwięksi wrogowie urody, odstaw je i zobacz, jak szybko skóra głowy zacznie się regenerować.