Tenis plażowy

Tenis niejedno ma imię. Zapewne większość osób słyszała o wielkoszlemowych turniejach lub pojedynkach na kortach Rolanda Garrosa w ramach French Open, ale w ostatnich latach popularność zaczęła zyskiwać plażowa odmiana tej dyscypliny. Tak samo jako piłka nożna, siatkówka oraz piłka ręczna, tak samo tenis przeniósł się nad brzegi morza. Czym charakteryzuje się ten sport i jakiego sprzętu potrzebujemy, aby zaserwować pierwszą piłkę?

Z kortów na plaże – zasady, boisko oraz wszystko, co trzeba wiedzieć o tenisie plażowym

Tenis plażowy to dyscyplina o stosunkowo krótkiej historii, narodziła się bowiem w latach 70. XX wieku na włoskich plażach, gdzie wypoczywający tenisiści zaczęli odbijać piłkę na boisku do siatkówki plażowej. Sport szybko zyskał sobie popularność oraz ponad półmilionową rzeszę zawodników. W 2009 roku Międzynarodowa Federacja Tenisowa zorganizowała pierwsze, oficjalne mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, dzięki czemu zawodnicy z całego globu mogli rywalizować w Rzymie o najważniejsze trofeum w karierze.

Boisko do tenisa plażowego posiada takie same rozmiary jak pole gry do siatkówki plażowej, czyli 16×8 metra. Na tym podobieństwa pomiędzy tymi dwoma dyscyplinami wcale się nie kończą, gdyż w tenisie wykorzystywana jest również siatka, której wymiary zazwyczaj wynoszą 8,5×1 metr. Rozpięta pomiędzy dwoma słupkami rozdziela ona boisko na dwie połowy, przy czym wysokość jej zawieszenia zależy od płci zawodników. W przypadku rozgrywek męskich wynosi ona 180 centymetrów, natomiast podczas rozgrywek kobiet oraz meczów mieszanych siatka zostaje umieszczona na wysokości 170 centymetrów. Różnica jest to, że siatka do tenisa plażowego ma mniejsze oczko. Podobnie jak w przypadku siatkówki, granicę boiska wyznacza się za pomocą specjalnych taśm, a wokół pola gry pozostawiona jest dodatkowa wolna przestrzeń, która zapewnia graczom swobodę ruchu.

W przeciwieństwie do tenisa ziemnego plażowa odmiana tego sportu rozgrywana jest zwykle w parach, a do odbijania piłki używane specjalne rakiety. Nie posiadają one siatki, lecz są zabudowane w całości i posiadają niewielkie otwory, które zmniejszają opór powietrza. Celem gry jest takie zagranie piłki, aby dotknęła ona piasku w polu gry przeciwnika. Jako że odbicie od nawierzchni nie jest możliwe, wszystkie uderzenia wykonywane są z powietrza. Jednocześnie uderzenie piłki w siatkę – czyli net – nie jest karane. W kwestii punktacji tenis plażowy jest podobny do swojego starszego odpowiednika. Mecz jest zazwyczaj rozgrywany do 6 gemów oraz 2 wygranych setów. Wynik 6-6 oznacza tie-break, chociaż organizator może przedłużyć mecz poprzez konieczność zdobycia dodatkowych gemów lub setów. Przy wyniku 40:40 decydująca jest złota piłka.

Tenis plażowy sprzęt

Jak można zauważyć, tenis plażowy stanowi połączenie pomiędzy tenisem oraz plażowym wariantem siatkówki. Z tego powodu część oprzyrządowania, która zwykle służy siatkarzom, może zostać wykorzystana również i w tej dyscyplinie. Jaki sprzęt do tenisa plażowego jest niezbędny, aby zacząć mecz?

  • Słupki i ochraniacze – to jeden z najważniejszych elementów boiska, który umożliwia rozpięcie siatki na pożądanej wysokości. Ze względu na możliwość kolizji ze słupkiem, powinny być one zabezpieczone za pomocą miękkich okładzin z pianki.
  • Elementy mocowania słupka – ze względu na specyfikę podłoża, słupki muszą być solidnie zakotwiczone w piachu. W tym celu wykorzystywane są specjalne tuleje z krzyżakami, w których umieszczane są słupki. Aby zapobiec gromadzeniu się wody lub zabrudzeń, gdy tuleje nie są używane, należy je zabezpieczyć specjalnymi deklami z aluminium lub gumy.
  • Taśmy do wyznaczania boiska – to niezbędny element, dzięki któremu można wytyczyć pole do gry. Szerokie na 5 centymetrów linie są zgodne z zaleceniami ITF, natomiast drewniane kotwy zapewniają odpowiedni naciąg oraz stabilność podczas gry.
  • Siatka – bez niej nie może się odbyć żaden mecz. Profesjonalna siatka do tenisa plażowego posiada dodatkowe wzmocnienie na krawędziach pod postacią sztywnej taśmy, która zapewnia zwiększoną żywotność.
  • Dodatkowe oprzyrządowanie – sprzęt do tenisa plażowego obejmuje również narzędzia do wygładzania powierzchni boiska – czyli grabie oraz deski – a także plandeki, których zadaniem jest ochrona powierzchni przed warunkami atmosferycznymi. Podobnie jak w przypadku siatkówki, na plażowym boisku nie powinno zabraknąć również wieszaków na siatki, worków na piłki oraz tablicy wyników. Rozmieszczone wokół pola gry piłkochwyty zadbają o bezpieczeństwo widzów, jak i nie dopuszczą do gubienia piłek w czasie mocniejszych zagrań.

Sprzęt do tenisa plażowego warto kupić u sprawdzonego producenta, np. https://www.sport-transfer.com.pl/tenis-plazowy