pies

Przewód pokarmowy jest niezwykle złożonym organem, dzięki temu może precyzyjnie działać i chronić organizm zwierzaka. Rekonwalescencja po zaburzeniach może trwać długo i być ciężka do skorygowania. 

Gastropeksja

Jeżeli w żołądku pupila nie ma ciała obcego, a pojawia się skręt jelit u psa, to należy jak najszybciej przeprowadzić gastropeksje. Czyli zabieg chirurgiczny polegający na przytwierdzeniu żołądka do jamy brzusznej, czyli dodatkowy punkt przyczepu żołądka. Rozszerzenie i skręt żołądka polega na nadmiernym gromadzeniu się gazów, które powodują jego rozszerzenie i w następstwie skręt. Ten stan jest niebezpieczny i wymaga interwencji chirurga weterynarii już po pierwszych objawach. Do objawów można zaliczyć:

  • Mdłości
  • Nadmierne ślinienie się
  • Nieproduktywne odruchy wymiotne (bez wyrzucenia treści żołądka)
  • Szybsze i częstsze oddechy

Ryzyko pojawienia się schorzenia

Najczęstszą grupą psów, które mogą doświadczyć rozszerzenia i skrętu żołądka, są te chorujące przewlekle na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo duże rasy psów są narażone na pojawienie się tego schorzenia, do tej grupy można zaliczyć psy ważące powyżej 40kg, o głębokiej i wąskiej klatce piersiowej, ze skłonnościami genetycznymi, starsze, nerwowe i strachliwe, psy karmione w niewłaściwy sposób i niedożywione lub z niedowagą. Warto wiedzieć, że skręt żołądka to nagły i poważny stan, który zagraża życiu. Błyskawiczna pomoc weterynarza i chirurga, który przeprowadzi zabieg, może uratować życie pupila. Do skrętu żołądka najczęściej dochodzi z powodu nagromadzenia się powietrza, które jest połykane podczas łapczywego jedzenia. Nadmiar gazów powstaje również z powodu fermentacji węglowodanów. Rozdęty żołądek ulega skrętowi stopniowo, znacząco utrudniając odpływ gazów i pokarmu z żołądka do jelit. 

Wypełniony żołądek

Taki żołądek zaczyna uciskać na przeponę, dlatego zaczynają pojawiać się problemy z oddychaniem. Skręt żołądka można blokować dopływ krwi do jelit, wątroby lub nerek. W wielu przypadkach dochodzi do upośledzenia śledziony. Dlatego tak ważna jest natychmiastowa pomoc chirurga, który przeprowadzi zabieg. Gastropeksja profilaktyczna może okazać się najlepszym rozwiązaniem oraz zmniejszeniem ryzyka nawrotu w przyszłości. Warto zadbać o prawidłową dietę, kupić miski spowalniające jedzenie, aby nie powstawał nadmiar powietrza w przewodzie pokarmowym oraz zmniejszyć stres. Dzięki temu uniknie się stresu i ryzyka związanego z przeprowadzeniem zabiegu.