Jednym z zauważalnych objawów chorób tarczycy poza wahaniami wagi ciała jest wypadanie włosów, a nawet łysienie. Nieprawidłowości zarówno w postaci nadczynności tego gruczołu, jak i jego niedoczynności prowadzą do zaburzeń gospodarki hormonalnej całego organizmu, co ma przełożenie także na kondycję i objętość włosów. Nie należy jednak wpadać w panikę. Wypadanie włosów to proces, który można zatrzymać, a chore włosy przy tarczycy można wzmocnić.
Tarczyca a wypadanie włosów
Naturalny cykl włosa zakłada, że cebulki po pewnym czasie obumierają samoczynnie. Jednak w przypadku chorób tarczycy ilość wypadających włosów jest większa. Powodem są hormony tarczycowe, które odgrywają istotną rolę w rozwoju i utrzymaniu mieszków włosowych. Tarczyca wytwarza dwa hormony: T4 i T3. Nieprawidłowy poziom tych hormonów prowadzi do zaburzeń funkcjonowania narządów, spowolnienie metabolizmu, a przypadku włosów dochodzi do:
- zwiększenia liczby włosów w fazie spoczynkowej
- słabszego odżywienia mieszków włosowych
- zmniejszenia produkcji naturalnego łoju (przesuszenia włosów)
- osłabienia cebulek włosowych i utraty ich przyczepności
Leczenie tarczycy a wypadanie włosów
Dla przywrócenia zdrowego wyglądu włosów, a przede wszystkim w celu ograniczenia ich wypadania, niezbędne jest przede wszystkim zadbanie o tarczycę, czyli wyeliminowanie głównego źródła problemu. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie, co w praktyce oznacza wyrównanie poziomu TSH, hormonu odzwierciedlającego pracę tarczycy, i regularna kontrola jego stężenie we krwi. Należy jednak być cierpliwym: zmiany w strukturze i objętości włosów staną się zauważalne dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia zażywania hormonów tarczycowych.
Jak wzmocnić chore włosy przy tarczycy
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie niedoborów pierwiastków w organizmie. W przebiegu chorób tarczycowych może współwystępować anemia, która nasila proces wypadania włosów. Równie ważne jest zadbanie o zbilansowaną dietę: selen, cynk, miedź oraz witaminy z grupy B pomagają odbudować cebulki włosów i mają wpływ na tempo wzrostu. Warto zwiększyć także spożycie witaminy C, która wspiera produkcję biotyny i niacyny, odpowiadających za powstawanie i strukturę mieszków włosowych. Należy spożywać duże ilości produktów bogatych w białka, takie jak:
- wątróbka
- owoce morza
- natka pietruszka
- pestki dyni
- jajka
- pieczywo (żytnie i pełnoziarniste)
- kasza gryczana
Równolegle można zadbać także o odżywianie włosów preparatami bogatymi w biotynę. Czynnikiem, który potęguje wypadanie włosów, jest stres, dlatego należy starać się maksymalnie ograniczyć jego wpływ. Chora tarczyca wywołuje bowiem wahania nastroju, nerwowość, a także stany depresyjne. Pomocne w zwalczaniu tych objawów mogą okazać się ćwiczenia medytacji i joga.
Choć utrata włosów towarzysząca chorobom tarczycy jest niepokojąca i wpływa na nasze samopoczucie, należy pamiętać, że odpowiednio wdrożone leczenie, właściwa dieta oraz pielęgnacja pozwolą przywrócić nam stan włosów sprzed choroby.
Informacje zostały przygotowane we współpracy z MD Medmix hair clinic – przeszczepy i transplantacja włosów oraz leczenie problemów związanych z włosami.