avocado z jajkiem

Podobno na odchudzanie tracimy około 31 lat – według brytyjskich naukowców. Pewnie zależne jest to od odpowiedniego wyboru diety oraz nawyków, jakie mamy w jedzeniu posiłków. Zastanówmy się nad wprowadzeniem diety ketogenicznej. Dieta ketogeniczna zwana także ketogenną to pokrótce dieta wysokiej zawartości tłuszczu, oraz niskiej zawartości węglowodanów. Jeśli chcemy się poczuć lekko i mieć dobre samopoczucie, to lepiej trafić nie mogliśmy.

Co to jest dieta ketogeniczna i na czym polega ketoza?

Ketoza to stan, podczas którego dochodzi do efektywnego spalania tłuszczu. Organizm spala zapasy tłuszczu, jak i własne białka, a w zamian uzyskuje energię. Stan ketozy jest wtedy, kiedy stężenie ciał ketonowych we krwi jest większe niż stężenie glukozy.

Większość z nas posiada tłuszczyk, którego chętnie chcielibyśmy się pozbyć. Dieta ketogeniczna pozwala na łatwe się jego zgubienie. Kiedy jemy węglowodany, organizm najpierw pobiera zapasy glikenu, tworząc rezerwę energetyczną, którą wykorzystujemy w aktywności fizycznej, następnie pobiera tłuszcz. Proces więc staje się dłuższy, poziom insuliny zmniejsza się znacznie, a wzrasta spalanie tłuszczu. Ketoza daje nam jeszcze jedną korzyść – mamy zmniejszone poczucie głodu.

Każdą dietę należy konsultować z lekarzem

Każdy chciałby wprowadzać dietę, która mu nie zaszkodzi, to normalne. Zatem najlepiej byłoby skonsultować ją z lekarzem lub dietetykiem. Dieta ketogeniczna jak każda inna posiada przeciwskazania, nie powinny jej stosować osoby które:

  • przyjmują leki na nadciśnienie;
  • przyjmują leki na cukrzycę (chyba że lekarz inaczej zdecyduje);
  • kobiety karmiące piersią.

Na czym opiera się dieta ketogeniczna?

Przede wszystkim dieta ta opiera się na:

  • tłustych rybach i mięsach;
  • tłustych żółtych serach, topionych, mascarpone i innych;
  • jajkach;
  • warzywach z wyjątkiem tych, które są bogate w skrobię;
  • tłuszczach takich jak masło, smalec, oliwa z oliwek, tłusta śmietana;
  • orzechach i pestkach, oraz oliwkach.

Proces adaptacyjny w diecie może trwać od 4 do 8 tygodni, na początku odczuwa się głód, organizm może być osłabiony, mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe oraz rozdrażnienie.

Mięso w diecie ketogenicznej

W diecie ketogenicznej mięso powinno stanowić ¼  do ½ całości posiłku. Nie należy przesadzać z ilością białka. Jeśli problematyczne jest przygotowanie posiłków najlepiej załatwić catering keto z dostawą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy spędzać godzin na przygotowywaniu posiłków, a będą one dostarczone pod same drzwi. Ominą nas także kolejki w sklepach i spędzanie w nich wolnego czasu.

W początkowych tygodniach możemy schudnąć od 2 do 3 kilogramów, w kolejnych zaś od 0,5 do 1 kg. Dieta ketogeniczna pozwala spalić tłuszcz z miejsc uznanych za najtrudniejsze, czyli z brzucha, ud i bioder. Może warto spróbować?