disco polo

Disco polojest muzyką popularną od lat. Osoby w każdym wieku chętnie słuchają tej muzyki i cieszą się nią przez wiele lat. Muzyka wiejska powiązana z elektroniczną to właśnie muzyka disco polo. Pojawiła się w Polsce w latach osiemdziesiątych, a rozkwit przeżywała w latach dziewięćdziesiątych i nadal jest popularna. Kiedyś była słuchana głównie we wschodniej części Polski. Obecnie jest lubiana w całym kraju. Nie jest to muzyka ambitna, lecz sprawdza się podczas imprez tanecznych. Najbardziej znane grupy muzyczne zarobiły krocie na swoich utworach i nadal grają na imprezach oraz nagrywają płyty. 

Chodnikowa lub podwórkowa

Muzyka nazywana była muzyką chodnikową lub podwórkową. Tworzona była na podstawie prostej melodii, towarzyszyły jej dźwięki syntezatora lub keyboardu. Teksty są proste, mówią o miłości, często nieszczęśliwej, ale też bywają żartobliwe oraz rubaszne. Ten gatunek muzyczny nieraz jest łączony z muzyką dance, house, techno. Może też mieć pewne elementy utworów biesiadnych. Polonia często słucha tej muzyki, a Polacy lubią po nią sięgać coraz częściej. Disco polo jest dobrym rozwiązaniem dla każdego lubiącego zabawę oraz rozrywkę. Więcej informacji znajduje się na portalu https://disco-polo.info/.

Znani twórcy disco-polo

W tym nurcie muzycznym istnieją takie zespoły, jak Bayer Full, Top One, Akcent, Atlantis, Big Dance, Boys, Fanatic. Disco polo było szczególnie popularne w Białymstoku. W 1991 roku pojawił się utwór pt. Mydełko Fa, który zaśpiewali Marek Kondrat oraz Marlenta Drozdowska. Miał to być pastisz, a stał się niemalże hymnem tego gatunku. Piosenka jest popularna, znana i nadal odtwarzana na imprezach wszelkiego rodzaju. Obecnie triumfy święci Zenek, solista zespołu Akcent, o którym zrealizowano film pt. Zenek, który jest bardzo popularny, a TVP bardzo mocno lansuje tego właśnie wokalistę o nieco kozim, jak mawiają złośliwi, głosie. Jest on gościem takich imprez, jak np. Sylwester Dwójki. Równie sławny, co Zenek, jest jego syn, który jest typowym niegrzecznym chłopcem nieustannie popadającym w kłopoty. Stał się osobą popularną, ciągle opisywanym przez media. Rodzice nie potrafią go ujarzmić i skłonić do pożądanych zachowań. Zenek zarabia ogromne pieniądze i jest bardzo popularny. Polsat oraz Eska nieustannie promują utwory tego nurtu muzycznego. 

Nie tylko zespoły disco polo

Co ciekawe utwory z nurtu disco polo wykonują także muzycy i aktorzy starszego pokolenia, znane z innych dokonań, np. Janusz Laskowski, Marlena Drozdowska, Bohdan Smoleń, Andrzej Rosiewicz, Stan Tutaj, Marek Kondrat, Piotr Pręgowski czy kabaret OT.TO. Zaśpiewali kilka utworów w tym stylu, a później powrócili do innych działań zawodowych.