pierścionek zaręczynowy

Pierścionki zaręczynowe obecne są w naszej kulturze od setek lat. Są uznane jako symbole obietnicy wiecznej miłości oraz oddania drugiej osobie. Jednak na której dłoni i palcu należy nosić pierścionki zaręczynowe oraz obrączki ślubne i jak się je nosi na całym świecie?

Pierścionek zaręczynowy: na której ręce?

W wielu krajach zachodnich tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego na czwartym palcu lewej ręki (lewy palec serdeczny na poniższej prowadnicy palca serdecznego) sięga starożytnych Rzymian. Wierzyli, że ten palec ma żyłę biegnącą bezpośrednio do serca, Vena Amoris, co oznacza „żyłę miłości”. Dlatego uważano, że to najlepszy palec do noszenia pierścionka zaręczynowego. Noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej ręce nie jest tradycją uniwersalną. W krajach Europy Wschodniej, a także w Niemczech czy Indiach pierścionki nosi się raczej na prawej ręce. To efekt tego, że uważano w tych krajach lewą rękę za nieczystą, a później pechową.

Z kolei w krajach skandynawskich pierścionki zaręczynowe otrzymują także mężczyźni. W Chile są noszone na prawej ręce aż do ślubu, kiedy są wymieniane na lewą.

Pierścionek zaręczynowy: na którym palcu

Palec serdeczny lewej ręki symbolizuje bezpośrednią drogę do serca ukochanego partnera. Dlatego w Niemczech iw większości innych krajów pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce. Po ceremonii zaślubin można zamienić pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny prawej ręki i założyć go przed obrączką. Oczywiście nie ma żadnych kluczowych zasad noszenia pierścionków zaręczynowych. Jeśli zdecydujesz się nosić pierścionek na innym palcu czy ręce, to nie stanie się nic złego, bo jest to kwestia wyłącznie umownych zasad.

Dla starożytnych Egipcjan i Rzymian lewy palec serdeczny miał szczególne znaczenie. Grecy, którzy jako pierwsi wręczyli pierścionki zaręczynowe, nosili również pierścionek na lewym palcu serdecznym. Pierścionek zaręczynowy na lewym palcu serdecznym zachował do dziś swoje symboliczne znaczenie: bezpośrednie połączenie z sercem, miejscem wszelkich uczuć miłości. W Niemczech i Austrii kobiety często noszą pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej ręki. Chociaż Szwajcaria jest bardzo blisko geograficznie do Niemiec i Austrii, ten alpejski kraj rządzi się swoimi prawami. W Szwajcarii i niektórych krajach Europy Południowej pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej ręki, a obrączkę na lewej. Także w Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się zazwyczaj na lewej ręce. Sprawdź więcej szczegółów  tym zwyczaju na https://siudek.com.pl/

Pierścionek zaręczynowy po ślubie. Na której ręce?

Większość kobiet nie chce się rozstać ze swoim pierścionkiem zaręczynowym także po ślubie. Wtedy pierścionek zaręczynowy można nosić na lewej ręce po ceremonii ślubnej, a obrączkę po prawej. Jednak o wiele przyjemniej jest nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie przed obrączką. Niektóre pierścionki zaręczynowe są trudne do połączenia z obrączką ślubną. Niektórzy producenci biżuterii zauważyli ten problem i produkują obrączki ślubne pasujące do pierścionka zaręczynowego. Modele te doskonale współgrają z odpowiednim pierścionkiem zaręczynowym, zarówno pod względem kształtu obrączki, jak i koloru szlachetnego metalu.

Jednocześnie warto zauważyć, że tradycja noszenia obrączki na czwartym palcu lewej ręki jest romantyczna – ale znaczenie jest całkowicie nieprawdziwe. Starożytni Rzymianie wierzyli, że ten palec ma żyłę biegnącą bezpośrednio do serca – Vena Amoris, czyli „Żyła Miłości”. Więc oczywiście zakochane pary powinny nosić symbol swojej miłości i oddania na tej linii życia. Dziś wiemy, że takiej żyły nie ma. Jednak tradycja noszenia obrączki na czwartym palcu lewej ręki jest kontynuowana.

Państwo młodzi zazwyczaj wymieniają się obrączkami podczas ceremonii ślubnej, po złożeniu przysięgi umieszczając je na swoim drugim palcu ślubnym – czwartym palcu lewej ręki. Jeśli chodzi o ustalenie, na której ręce zostanie założona obrączka, wybór należy de facto do ciebie. Nie ma żadnych zasad określających, z jakiego metalu powinny być wykonane twoje obrączki, ani czy powinny one do siebie pasować. Możesz zdecydować się na proste opaski lub bardziej wyszukane obrączki z kamieniami, lub wzorami.

Po dniu ślubu noś obrączki ślubne tak, jak lubisz najbardziej. Choć najpopularniejszym sposobem jest umieszczenie ich najpierw na palcu serdecznym lewej ręki z obrączką, ale możesz je rozdzielić i nosić na przeciwnych dłoniach lub możesz nosić obrączkę bez pierścionka. Niektóre kobiety noszą czasami więcej niż jedną obrączkę w dniu ślubu, aby otoczyć pierścionek zaręczynowy. Innym trendem, który widzieliśmy, jest całkowite porzucenie tradycyjnego pierścionka zaręczynowego.