ochrona koronawirus

Niestety, mimo naszych obaw, nadeszła jesienna druga fala wirusa SARS-CoV-2. Wobec tego wszystkim nam zależy na jak najbardziej skutecznej ochronie przed możliwym zakażeniem. Działania podjęte przez rząd mają za zadanie wypłaszczyć krzywą zachorowań poprzez zastosowanie się do kilku zasad, jednak my sami możemy najlepiej zadbać o nasze zdrowie, stosując się do podstawowych założeń. Jak chronić siebie i bliskich przed koronawirusem?

Czym jest koronawirus?

Przypomnijmy, koronawirus SARS-CoV-2 to wirus z grupy koronawirusów, który w zeszłym roku został wykryty w chińskim mieście Wuhan i szybko doprowadził do pandemii na całym świecie. Wirus ten powoduje chorobę znaną jako COVID-19, która prowadzi do zapalenia płuc, problemów z oddychaniem, niewydolności nerek, a w efekcie – nawet do śmierci.

Jak przenosi się koronawirus?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Wobec tego możemy zarazić się poprzez kontakt z wydzielinami zarażonej osoby. Dlatego tak powszechne jest stosowanie masek ochronnych, ponieważ chronią one przed kaszlem, kichaniem, rozmową. Równie ważne jest dezynfekowanie powierzchni wokół siebie, gdyż wydzieliny mogą znajdować się np. na klamkach czy poręczach.

Jakie są objawy i kto powinien uważać?

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami naukowców, koronawirus SARS-CoV-2 może przebiegać zarówno w formie objawowej, jak i bezobjawowej.

Objawy łatwo jest pomylić ze zwykłą infekcją taką jak przeziębienie. Zazwyczaj jest to podwyższona temperatura, często brak węchu oraz smaku, płytki oddech i kaszel. Warte podkreślenia jest to, że okres wystąpienia pierwszych objawów może trwać nawet 5-14 dni wobec czego okres kwarantanny jest szczególnie istotny.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Głównym sposobem na ochronę siebie i bliskich przed zarażeniem SARS-CoV-2 jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Samo WHO podkreśla, że jedną z najskuteczniejszych metod walki z zakażeniem jest częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z umywalki i mydła, dobrą alternatywą mogą być żele antybakteryjne. Powinniśmy dbać o higienę naszych dłoni po każdym kontakcie z przedmiotami mogącymi być źródłem zarażenia, pamiętając jednocześnie o odpowiedniej technice.

Czy należy nosić maseczki?

Noszenie maseczek ma na celu zapobieganie wydostawaniu się z naszego organizmu drobnoustrojów i wirusa w przypadku, kiedy możemy potencjalnie nim zarażać. Poza tym, że chronimy siebie, powinniśmy też mieć na uwadze, że używanie maseczek ochronnych chroni innych. Oczywiście, powinniśmy pamiętać o tym, że maseczki należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Modele jednorazowe powinny być wymieniane co kwadrans lub po każdym użyciu, natomiast wielorazowe, np. maseczki ochronne z jedwabiu wiskozowego, powinny być prane oraz prasowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Ochrona przed koronawirusem – podsumowanie

Warto zadbać o zdrowie swoje oraz osób w swoim otoczeniu i zastosować się do wskazówek mających na celu poprawę naszego bezpieczeństwa. W życiu codziennym te działania nie kosztują nas dużo energii, a mogą pomóc nam uniknąć nieprzyjemności związanych z przechodzeniem choroby COVID-19. Bardzo ważne jest także dbanie o przestrzeganie zasad higieny wśród osób starszych, które są narażone na ostrzejszą formę przebiegu choroby.

Źródło zdjęć: freepik.com