firany

Każdy pragnie, aby jego mieszkanie wyglądało wyjątkowo. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do jego wystroju. Jednak to co ważne to fakt, iż na wystrój pomieszczeń ogromnie wpływają dodatki. Jednym z takich dodatków są firanki. Odgrywają one szczególną rolę zwłaszcza w salonie i sypialni. Ich wybór jest bardzo szeroki. Różnią się materiałem, długością czy kolorem. Warto zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby właściwie dobrać firanki.

Długość firanek

Jednym z kluczowych parametrów, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze firan jest ich długość. Ogólnie przyjmuje się dwa warianty w kontekście długości firan. Pierwszy to firany sięgające do parapetu, czyli do połowy okna. Drugi wariant to długość do samej podłogi. Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant ma swoje zalety i wady. Zaletą firanek sięgających do parapetu jest to, iż są one łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dodatkowo nie zakrywają one kaloryfera co może mieć znaczenie zimną, kiedy trzeba ogrzać mieszkanie. Dla innych jest to jednak często wada. Wiele osób bardziej preferuje długie firanki właśnie dlatego, że zasłaniają one kaloryfer. Takie rozwiązanie dla wielu jest bardziej estetyczne. To jednak jest kwestią indywidualną. Każdy ma bowiem inny gust.

Rodzaj zawieszenia

Wybierając firany pod uwagę wziąć należy także rodzaj zawieszenia. Firanki powiesić można stosując jeden z trzech rodzajów mocowania. Mowa tu o mocowaniu na taśmie marszczącej, na szelkach oraz o mocowaniu na kółkach. Każdy z tych rodzajów mocowania dostosowany jest do karnisza drążkowego. Jeśli jednak posiada się karnisz szynowy lub drążkowo – szynowy to sprawdzić trzeba czy wybrany rodzaj mocowania na pewno będzie pasował. Popularnym dziś rodzajem mocowania jest mocowanie na taśmie marszczącej. Jest tak przede wszystkim dlatego, że taka firanka jest gotowa to powieszenia od razu po zakupienia. To dzięki wszytej taśmie i marszczeniom. Jej ogromną zaletą jest także fakt, iż prezentuje się niezwykle estetycznie. Ciekawym rozwiązaniem są także firanki mocowane na szalkach. Dają one bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Zaciemnienie

Jeśli mowa o firanach to nie można zapomnieć o kwestii zaciemnienia. Rolą firanek nie jest całkowite odizolowanie pomieszczenia od światła naturalnego. Jednak mają za zadanie przesłonięcie tego co dzieje się w pomieszczeniu. Firany produkowane są z różnych materiałów i w różnych kolorach. To ma bezpośredni wpływ na ich stopień zaciemnienia. To także ważny aspekt, o którym należy pamiętać przy wyborze. Wszystko po to, aby nie okazało się, że po powieszeniu zakupionych firanek w pomieszczeniu jest po prostu zbyt ciemno.