praca online

Nie da się ukryć, że wiele osób obecnie pracuje z tak zwanego “home office”. Niemniej jednak to co miało być jedynie chwilowe, często zamienia się w długotrwały trend, a praca z domu obecnie stała się niezwykle popularna. Daje ona bowiem ogromne poczucie elastyczności i wolności, a niektórzy wskazują nawet na to, że są oni wstanie lepiej wykonywać swoje obowiązki. Niemniej jednak home office może być również powodem szybszego wypalenia zawodowego i ogólnego rozbicia. Tak więc jak można stale osiągać sukcesy i wykazywać się w firmie w trybie home office?

Odpowiednia aranżacja przestrzeni

Zastanawiacie się jak można zwiększyć swoją produktywność, w momencie kiedy to jeden z waszych pokoi spełnia rolę firmowego biura? Otóż znacznie może wam pomóc odpowiednie przearanżowanie przestrzeni. Warto bowiem wydzielić jednoznacznie przestrzeń domowego biura i odseparować ją od reszty pomieszczenia. Oczywiście nie trzeba w tym celu przeprowadzać gruntownych remontów, jednak wstawienie wygodnego biurka i odpowiedniego fotela, z pewnością pomoże wam się skupić o wiele bardziej, niż siedzenie na kanapie przy stoliku kawowym z laptopem na kolanach. Zadbajcie również o to, by przestrzeń domowego biura była jasna i przestronna. 

Pracuj nad koncentracją

Praca z domu może być dla nas prawdziwym utrudnieniem, gdyż dookoła nas znajduje się dosłownie wszystko, co może nas rozpraszać. Warto więc pracować nad swoją koncentracją i sprawić, by domowe biuro jak najbardziej przypominało to firmowe. Tak więc z pola widzenia powinien zniknąć telewizor, a także wszystkie inne przedmioty, które skutecznie skupiają naszą uwagę. Nie można również zapomnieć o tym, by pracować w systemie, kiedy na każde 30 minut pełnego skupienia, przypadało około 15 minut przerwy. Wówczas możemy odpocząć i zrelaksować umysł, przed ponownym przystąpieniem do obowiązków.

Przygotuj się do pracy z domu tak jak do pracy z biura

Nie da się ukryć, że większość z nas pracując z domu spędza całe dnie w piżamach i – w przypadku kobiet- bez makijażu. Warto jednak zadbać o to, by do naszego życia powróciła rutyna, którą mieliśmy jeszcze za czasów codziennych podróży do firmowego biura. Wstańmy więc odpowiednio wcześnie, wybierzmy odpowiednie ubrania, a panie niech wykonają swój codzienny makijaż. Poranne aktywności, choć mogą wydawać się banalne, z pewnością pomocą nam powrócić do rytmu względnie normalnej pracy. Wówczas przysiądziemy do komputera z odpowiednią energią i motywacją do działań, a tym samym będziemy bardziej efektywnymi pracownikami.