Wieczorna pielęgnacja twarzy

Wieczorna pielęgnacja twarzy jest podstawą dobrej kondycji cery. Warto wdrożyć pewną rutynę, która pozwoli nam zadbać o skórę – ukoić ją i działać przeciwstarzeniowo.

Demakijaż i oczyszczanie twarzy

Pierwszym krokiem wieczornej pielęgnacji powinno być jej dokładnie oczyszczenie, zmycie makijażu. Skóra, która nie jest regularnie oczyszczana szybciej się starzeje, bardziej podrażnia, łatwiej o występowanie na niej zaskórników.

Jakie kosmetyki do demakijażu wybrać? Skuteczną metodą oczyszczania twarzy jest ta dwuetapowa. Pierwsza faza opierać powinna się na kosmetyku na bazie olejku. Płyny dwufazowe, olejki do demakijażu świetnie rozpuszczą na przykład pozostałości maskary czy pomadki. Dobrze też poradzą sobie z filtrami UV. Kosmetyki olejowe powinny dobrze emulgować z wodą. Do ich zmycia można wykorzystać też miękki, bawełniany ręczniczek.

Następnie, warto użyć produktu na bazie wody – na przykład żelu do mycia twarzy, który pozwoli na jeszcze dokładniejsze oczyszczenie skóry. Do wieczornej pielęgnacji na tym etapie warto od czasu do czasu włączyć również peeling. Pozwoli on usunąć martwy naskórek, zaskórniki, lepiej przygotuje skórę do nakładania na nią kosmetyków nawilżających.

Kuracje

Wieczór to dobry moment, żeby do pielęgnacji włączyć kuracje różnego rodzaju. Jeśli na przykład chcemy zacząć przygodę z retinolem, który może mieć działanie fotouczulające, zdecydowanie lepiej wykorzystać jego działanie w nocy. Oczywiście, w czasie trwania całej kuracji retinolem należy stosować wysoką ochronę UV w ciągu dnia, jednak kosmetyków z tym składnikiem nie powinno się stosować w ciągu dnia, kiedy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. W wieczornej pielęgnacji dobrze sprawdzają się kosmetyki złuszczające – na przykład z kwasami AHA. Warto stosować na przykład toniki.

Maski i nawilżanie

W pielęgnację twarzy warto też włączyć nawilżanie na wyższym poziomie. Po dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu twarzy dobrą praktyką jest kilkuetapowe nawilżanie. Esencja o płynnej konsystencji przygotuje skórę pod nałożenie serum. Serum z kolei może być żelowe czy olejkowe. Na koniec nakładamy krem. Zamiast niego zastosować możemy na przykład całonocną maskę – krem. Nawilży ona dogłębnie skórę, odżywi ją, ukoi (szczególnie jeśli wcześniej zastosowaliśmy kurację złuszczającą).

Inną opcją są też różnego rodzaju maseczki, których nie pozostawiamy na skórze na całą noc. Szybkie nawilżenie uzyskamy dzięki produktowi w płachcie, nasączonemu drogocennymi składnikami. Można też stosować płatki na skórę pod oczami – na przykład z kolagenem czy kwasem hialuronowym. Odżywią one szczególnie cienki w tym miejscu naskórek.

Nawilżanie skóry jest najlepszą profilaktyką zmarszczek i sprawia, że skóra dłużej jest jędrna i elastyczna, a także zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wieczorna pielęgnacja twarzy to też okazja do zrelaksowania się, wyciszenia przed snem. Dlatego też tak dobrze sprawdza się nakładanie różnego rodzaju maseczek. Trikiem, który ułatwia zasypianie i może być ostatnim elementem wieczornej pielęgnacji jest nałożenie odrobina olejku lawendowego na skronie – lawenda znakomicie sprawdza się jako produkt, który pomaga zapaść w głęboki, spokojny sen.