problemy z laktacją

Wiele kobiet marzy o dziecku, a kiedy już przyjdzie ono na świat, przynosi ze sobą wiele radości, ale i obowiązków. Nowy członek rodziny bardzo często skupia na sobie całą uwagę, a zapewnienie mu pełnego komfortu wymaga sporej odpowiedzialności od rodziców. Może się wydawać, że przynajmniej jeden element, jakim jest karmienie  dziecka, powinien być prosty, dzięki laktacji i pokarmowi matki. Czasem zdarza się jednak, że mleko z piersi nie chce lecieć. Zanim zdecydujemy się na dokarmianie, warto poznać sposoby na pobudzenie laktacji.

Pobudzenie laktacji przez zapewnianie komfortu matce

Choć jest to wiedza powszechna, mało kto pamięta, że stres może zaburzać proces laktacji. To dlatego mamie potrzebny jest komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Osoby w jej otoczeniu powinny zrobić wszystko, aby zapewnić jej spokój i zredukować stres. Ważne jest też, aby matka dobrze się czuła z samą sobą, a więc, gdy dochodzi do pewnych problemów, takich jak bolesne i suche brodawki, czy obrzęk piersi, warto zastosować stosowne kosmetyki pielęgnujące, które złagodzą dolegliwości.

Częste karmienie jako sposób na pobudzenie laktacji?

Za laktację odpowiadają przede wszystkim hormony, wytwarzane w wyniku stymulacji brodawek przez ssące dziecko. I choć nie ma jednego skutecznego sposobu, który w 100% zapewniałby pobudzenie laktacji, częste przystawianie dziecka do piersi może stanowić najlepszy sposób, który zwiększy wydzielanie pokarmu. Zaleca się karmienie malucha „na żądanie”, także w nocy, nawet jeżeli trzeba dziecko do karmienia wybudzić. Systematyczne ssanie piersi wpływa na pobudzenie tzw. odruchu prolaktynowego, który jest jednym z czynnikiem warunkujących laktację.

Czy warto korzystać z laktatora?

Wiele kobiet, zastanawiających się nad pobudzeniem laktacji, myśli o laktatorze – urządzeniu, które może stymulować brodawki do laktacji. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z niego nie powinno nigdy zastępować częstego przystawiania dziecka do piersi. Oprócz mechanicznej stymulacji brodawek, podczas karmienia piersią rodzi się także bardzo ważna fizyczna więź matki z dzieckiem, która może mieć duże znaczenie dla rozwoju emocjonalnego malucha. Zbyt pochopnie rezygnując z karmienia piersią, można doprowadzić także do zaniku lub złego rozwoju odruchu ssania u dziecka.

Czy laktację można pobudzić dietą?

Prawidłowe odżywianie i nawadnianie jest niezbędne, aby zapewnić matce zdrowie, dlatego ma to też duże znaczenie dla procesu laktacji. Niedożywiony lub źle odżywiony organizm, nie będzie działał sprawnie, a więc nieodpowiednia dieta może mieć wpływ na różne problemy z laktacją. Zaleca się, aby matki karmiące stosowały dietę lekkostrawną, pełną wartości odżywczych, gdyż skład pożywienia matki wpływa na skład mleka dla dziecka. Warto wiedzieć, że popularna szałwia, wspomagająca trawienie, może mieć zły wpływ na laktację. Natomiast zioła, które mogą ją wspierać to: koper włoski,  kminek, anyż, melisa.