Bezpieczeństwo w internecie

Internet to potężne medium, dzięki któremu możemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania w kilka chwil. Jest to jednak miejsce, w którym nie trudno jest napotkać na oszustwo czy próbę wyłudzenia. Jak więc skutecznie dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Zdecydowanie najbardziej znana forma oszustwa, na jaką możemy natknąć się podczas przeglądania internetu – każdy bowiem słyszał o wirusach komputerowych. W początkowych latach internetu często były one niegroźne, rzadko można było trafić na takie, które znacznie by nam zaszkodziły. Obecnie jednak, mamy do czynienia z różnorakimi wirusami, które mogą wykradać nasze dane, szyfrować czy usuwać pliki z naszego komputera, a nawet wykorzystywać go do ataków czy kopania kryptowalut, obciążając przy tym nasz komputer.

Jak więc uchronić się przed wirusami? Najważniejszym aspektem będzie dobry program antywirusowy, który zabezpieczy nas przed większością szkodliwych wirusów. Warto też nie pobierać plików z nieznanych źródeł, a także nie odwiedzać stron o podejrzanym adresie.

Bezpieczna bankowość internetowa

Bankowość internetowa potrafi ułatwić nam życie – zamiast udać się do banku czy dzwonić na infolinie możemy wykonywać operacje na naszym koncie bez wychodzenia z domu. Jest to jednak szerokie pole do manewru dla oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane do logowania. Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że bank nigdy nie zapyta nas o hasło czy inne poufne dane – jest to bardzo częsta metoda oszustów, którzy podszywają się pod bank i żądają od nas wrażliwych danych. Należy ignorować takie wiadomości, a jeśli mamy jakieś wątpliwości, najlepiej wykonać telefon do naszego banku.

Warto także uważać na oszustwa w przypadku logowania się do banku. Podczas logowania zawsze sprawdź dokładnie adres strony! W przeciwnym razie możesz paść ofiarą oszusta, który przejmie twoje dane.

Istotna jest również kwestia ochrony komputera przed wirusami, trojanami oraz innego typu zagrożeniami. Niezbędny do tego jest odpowiedni program antywirusowy. Jaki konkretnie? Wybór redakcji padł na Bitdefender Total Security, jednak możesz sprawdzić ranking antywirusów i zdecydować się na taki, który w największym stopniu spełnia twoje oczekiwania.

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Jest to bardzo ważna kwestia dla każdego rodzica. Dzieci potrafią być łatwowierne i często nie mają świadomości, że mogą zostać oszukani czy wykorzystani. Jak więc odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo w sieci naszych pociech?

Warto zainstalować na komputerze program do kontroli rodzicielskiej, który pozwoli nam w skuteczny sposób monitorować strony, jakie odwiedza nasze dziecko. Przydatna będzie również rozmowa z dzieckiem na temat zagrożenia, które może spotkać w internecie. Warto także śledzić jego aktywność na portalach społecznościowych i w razie niepokojących nas sygnałów odpowiednio zainterweniować. Więcej informacji znaleźć można w tym artykule.

Jak zabezpieczyć nasze dane osobowe?

Odpowiednie zabezpieczenie naszych danych jest bardzo ważne, a niestety czasem zdarza się, że nieświadomie udostępniamy większość z nich na portalach społecznościowych. Warto więc odpowiednio zadbać o to, aby nie wpadły one w niepowołane ręce.

Przede wszystkim należy uważać, na jakich stronach podajemy swoje dane. Wycieki danych osobowych zdarzają się nawet wielkim korporacjom, tak więc należy unikać stron, co do których nie mamy pewności. Warto także korzystać z różnych haseł w przypadku zakładania kont – w razie wycieku bądź kradzieży danych unikniemy utraty dostępu do kont na innych portalach.

Jeśli mamy taką możliwość warto zainteresować się weryfikacją dwuetapową przy logowaniu. Coraz więcej stron decyduje się na takie rozwiązanie, dzięki temu przy logowaniu musimy podać także kod weryfikacyjny przesyłany na nasz telefon, co może skutecznie zapobiec utraceniu dostępu do konta.