włosy

Piękne włosy są wizytówką każdego z nas. Mimo, że na rynku jest wiele produktów pielęgnacyjnych nie zawsze potrafimy ich prawidłowo używać, by należycie zadbać o włosy. Pora poznać podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji.

Mycie włosów – to podstawa

Niby wszyscy o tym wiemy, a nadal popełniamy błędy myjąc włosy. Przede wszystkim powinniśmy dobrać odpowiedni szampon, a właściwie dwa. Pierwszy to szampon o mocnym działaniu, który stosujemy raz na dwa tygodnie, kiedy zależy nam na dokładnym umyciu włosów i usunięciu wszelkich zanieczyszczeń. Mocny szampon poznaje się po składnikach. Jeśli w składzie występuje np. ammonium laryl sulhate ALS, to mamy do czynienia z takim produktem. Na co dzień należy używać szamponu łagodnego bez parabenów i silikonów. Szampon zawsze musi być rozcieńczony z wodą.

Bez uszkodzeń mechanicznych

Włosy przy myciu i czesaniu nie powinny być szarpane, mechacone, suszone gorącym powietrzem z suszarki. Jeśli suszymy włosy po myciu, to należy to zrobić delikatnym bawełnianym ręcznikiem lub specjalną ściereczką z mikrofibry. Włosy powinny być delikatnie odsączane i wygniatane. Ręczniki i ściereczki do wycierania nie należy prać z płynem do zmiękczania, bo nie będą wtedy wciągać wody.

Bez odżywki ani rusz

Podstawą pielęgnacji włosów jest nakładanie odżywki. Bez tego ani rusz! Szampon myje włosy, usuwa z nich zbędne składniki, ale jednocześnie pozostawia je trochę bezbronne na działanie czynników atmosferycznych, suszenie, uszkodzenia. Odżywka jest swego rodzaju obroną. Można ją nakładać metodą bardziej długotrwałą OMO, ale i podstawową, czyli na koniec, po spłukaniu szamponu. Na pewno jednak odżywka jest niezbędna.

Rozdwojone końcówki

Jeśli włosy mają rozdwojone końcówki, to tego procesu już nie odwrócimy. Końcówki muszą po prostu zostać obcięte. Nie ma magicznego sposobu na „sklejenie” włosów. Tutaj nie pomoże ani najbardziej aktywna odżywka, ani nawet olejowanie. Jeśli końcówki nie zostaną obcięte, proces rozdwojenia będzie postępował i po pewnym czasie i tak będziemy musieli je obciąć, tylko dłuższą długość. Po podcięciu, o końcówki włosów trzeba dodatkowo zadbać. Dobrze jest zastosować serum silikonowe, które zabezpieczy włosy i wzmocni końcówki, najbardziej narażone na uszkodzenia. Zawsze dobrze jest sprawdzić, czy w składzie takiego serum nie ma alkoholu, który niestety włosy wysusza.

Dbałość o równowagę PEH

PEH to nic innego jak proteiny, emolienty i humentanty. Są to składniki, które należy dostarczać włosom w odpowiednich ilościach, aby były zdrowe, błyszczące, zadbane. Odnajdziemy je w kosmetykach do włosów, powszechnie dostępnych w drogeriach i aptekach. Co oznacza równowaga PEH? Dla każdego rodzaju włosów może oznaczać coś innego, bo każde włosy potrzebują innych składników w określonym momencie. Utrzymanie równowagi PEH wymaga pewnej wiedzy. Raczej nie ufa się zapewnieniem w stylu: odżywka nawilżająca, balsam regenerujący. Zazwyczaj nic się pod tym nie kryje. Jeśli jednak w spisie składników, na jednym z pierwszych miejsc, zauważymy glicerynę, to mamy pewność, że w kosmetyku na pewno są humentanty, które nasze włosy nawilżą. Jeśli naprawdę zamierzamy dbać o równowagę PEH to niestety wymaga to sporej pracy i podstawowej wiedzy w tym zakresie.

Obserwuj, co się dzieje z włosami

Do pielęgnacji włosów należy podchodzić bardzo świadomie. Jeśli wdrażamy jakąś kurację lub wprowadzamy nowy kosmetyk, testujemy umiejętności nowego fryzjera, to warto obserwować, co się dzieje z naszymi włosami. Może być tak, że polecana odżywka w przypadku naszych włosów okazuje się całkowicie niesprawdzona, albo olejowanie absolutnie się nie przyniosło spodziewanych efektów. Wtedy mamy szansę odstawić kosmetyk, przerwać kurację i nie narażać włosów na dalsze niekorzystne działanie. Niektórzy dokumentują postępy w kuracjach pielęgnacyjnych robiąc zdjęcia. Jest to dobry pomysł, bo często nie dostrzegamy zmian w lustrze, a zdjęcie da prawdziwy obraz.

Bądźmy dobrzy dla swoich włosów

Świadoma pielęgnacja włosów sprawia, że stają się naszą prawdziwą ozdobą bez częstych wizyt u fryzjera i skomplikowanych zabiegów. Wystarczy wdrożyć podstawowe zasady, być konsekwentnym w ich przestrzeganiu, a włosy naprawdę odżyją i staną się naszą ozdobą, a nie kłopotem. Bądźmy dobrzy dla swoich włosów, bo to się nam po prostu opłaca.