podłogi drewniane

Podłogi drewniane to rodzaj wykończenia pomieszczeń, który chyba każda osoba choć raz widziała w swoim życiu na oczy. Króluje na posadzkach wielu ludzi od dziesiątek lat dalej będąc dobrym i solidnym rozwiązaniem. Mimo tego, że technologia się rozwija i na rynek wchodzą coraz to nowe rozwiązania to podłogi drewniane nie ustępują i dalej są chętnie wybierane. Najczęściej podłogi drewniane są zbudowane z dwóch lub trzech warstw drewna układane w specjalny sposób – tak, aby słoje były prostopadle do siebie. Zapewnia to wysoki stopień stabilizacji i ochrony przed niesprzyjającymi dla drewna warunkami środowiska – na przykład wilgocią.

Rodzaje podłóg warstwowych

Podłogi warstwowe to drewniane wykończenie złożone w specjalistyczny sposób. Dolne warstwy drewna to najczęściej drzewa iglaste, natomiast te zewnętrzne to najczęściej drzewa szlachetne. Pozwala to na ładny wygląd wierzchni, moc i stabilizację połączoną z wysoką odpornością na uszkodzenia.

Podłogi dwuwarstwowe – sumarycznie posiadają od 10 do 12 mm grubości. Dwuwarstwowa jak sama nazwa wskazuje składa się z dwóch warstw – nośnej i użytkowej co zapewni dobrą wytrzymałość i trwałość podłoża. Dobrze jest zdecydować się na już polakierowany czy zaolejowany produkt aby wytrzymał długie lata. Jest to związane z tym, że drewno poddane obróbce w nieodpowiedni sposób na przykład przez niewprawionego fachowca może zostać uszkodzone na wyglądzie i funkcjonalności.

Podłogi trójwarstwowe – Ich próg grubości zaczyna się od 14 mm – są grubsze od poprzedników. Posiadają trzy warstwy z których ta najniższa jest odpowiedzialna głównie za utrzymanie sztywnej i stabilnej deski. Środkowa zaś tworzy rdzeń parkietu i zbudowana jest z lamelek pochodzących z miękkiego gatunku drewna. Ma ona chronić całą kompozycję przez pęcznieniem i zmienianiem kształtu. Warstwa zewnętrzna zaś to drewno szlachetne mające dobrze się prezentować i być wytrzymałe.

Zalety podłóg drewnianych

Jednym z bardzo ważnych cech podłóg drewnianych jest możliwość ich ,,ścierania”. Bowiem zewnętrzna warstwa drewna jest dosyć gruba i istnieje rozwiązanie aby zetrzeć wierzchnią część drewna dobierając się do ich głębszych, jeszcze nieuszkodzonych struktur. Jednak lepiej nie dopuszczać do tego i dokładnie impregnować podłogi.

Są one także bardzo dobrym wyjściem w sytuacji położenia ich na ogrzewaną podłogę. Dobrze przewodzą i trzymają ciepło zapewniając nie tylko ładne ale i funkcjonalne rozwiązanie, które na pewno doceni nie jedna rodzina.