kuchnia

Rolety rzymskie to jeden z najpopularniejszych typów rolet na rynku. Czy jednak sprawdzą się jako osłona słoneczna w pomieszczeniu o tak praktycznym charakterze, jak kuchnia? Przekonajmy się!

Rolety to obecnie najpopularniejszy typ wewnętrznych osłon słonecznych. Jeżeli chodzi o rolety rzymskie, to ich nazwa faktycznie wywodzi się ze starożytnego Rzymu. W czasach antycznych, rzymianie wieszali w otwartych przestrzeniach namoknięte płachty materiału, chroniąc się w ten sposób przed słońcem i nadmiernym wzrostem temperatur. Choć nie posiadały licznych rozwiązań znanych z nowoczesnych rolet, ich podstawowa funkcjonalność nie zmieniła się.

Rolety rzymskie – co wyróżnia ten typ rolet?

Zaletą rolet rzymskich jest ich bardzo elegancki, zdobny charakter. Zajmują zdecydowania mniej miejsca niż zasłony czy firanki, dużo łatwiej chronić je przed zabrudzeniem, a gdy takie już się zdarzy, wystarczy wziąć mokrą ściereczkę i delikatnie, unikając powstania zagnieceń, wyczyścić ją. W odróżnieniu od innych typów rolet, te konkretnie można prać w pralce, co stanowi niezwykłe udogodnienie. Jeżeli boicie się o zakup rolet do kuchni ze względu na bliską odległość o rolet rzymskich od zlewu i możliwość powstania na nich pleśni, są to obawy bezzasadne, gdyż samą pleśń można usunąć z rolet bardzo łatwo, bez straty dla samej rolety.

Niezależnie od wystroju kuchni, rolety rzymskie będą doskonale do niej pasować, stanowiąc jej uzupełnienie bądź dodatkowy element dekoracyjny pomieszczenia. Sprawdzą się na tle drewna, tapety bądź cegły. W zależności od własnych preferencji, możemy uszyć rolety na wymiar z wykorzystaniem wybranego przez siebie materiału. Jeżeli zdecydujemy się na wersję z materiałem zaciemniającym, możemy liczyć nawet na 95% blokady dostępu światła słonecznego. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety Duo, które łączą w swej konstrukcji dwie warstwy materiału – przezroczystą, zdobną i zaciemniającą, bardziej funkcjonalną.

Rolety rzymskie – wybór idealny do każdej kuchni

Ten typ rolet sprawdzi się w każdej kuchni, zarówno wtedy, gdy chcemy postawić na funkcjonalność, jak i w momencie, gdy zależy nam, by rolety stanowiły wartość dodaną w pomieszczeniu. Osoby, którym szczególnie zależy na zdobniczym charakterze rolet, powinny zainteresować się roletami rzymskimi firanowymi, których materiał imituje materiał firanek. Niezależnie od naszego ostatecznego wyboru, warto pamiętać, że rolety będą doskonałą osłoną zarówno od słońca, jak wścibskich oczu sąsiadów.