Jak prawidłowo dbać o cerę tłustą i problematyczną każdego dnia?

Cera tłusta wymaga szczególnej pielęgnacji. Ma tendencję do świecenia, ale i powstawania niedoskonałości. Warto dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o taką cerę. Co jest najbardziej istotne w codziennej pielęgnacji? Jak powinno wyglądać oczyszczanie skóry? Czy tłustą cerę należy dodatkowo nawilżać? Na te pytania poznacie dziś odpowiedzi.

Jak oczyszczać tłustą cerę? 

Zacznijmy od oczyszczania. Na pewno nie należy stosować wysuszających produktów takich jak mydła, gdyż przesuszenie skóry prowadzi do tego, że jeszcze intensywniej wydzielane jest sebum. W takim razie po jaki kosmetyk sięgnąć? Na pewno sprawdzi się łagodny żel myjący zawierający aktywny cynk. Taki produkt będzie skutecznie oczyszczał skórę z sebum, zanieczyszczeń, ale i zaskórników. Po umyciu twarzy i jej osuszeniu wart jeszcze zastosować tonik, który przywróci skórze równowagę pH. Można też stosować płyn micelarny. W jego przypadku nie jest konieczne stosowanie toniku, gdyż nie trzeba zmywać go wodą. Wystarczy nałożyć odrobinę na płatek kosmetyczny, a następnie przemyć twarz. Czynność powtarza się do czystego płatka. W przypadku cery tłustej i problematycznej bardzo ważne jest także peelingowanie skóry. Należy regularnie złuszczać martwy naskórek, gdyż w ten sposób można likwidować też zaskórniki, a także dotlenić skórę. Dzięki temu, że ujścia gruczołów łojowych nie będą zapchane zmniejszy się częstotliwość pojawiających się wągrów i pryszczy. Do cery problematycznej i wrażliwej warto stosować peeling enzymatyczny. Jest tworzony na bazie enzymów roślinnych. Skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek, a jednocześnie nawilża skórę oraz nie powoduje jej podrażnień. Peeling najlepiej stosować raz w tygodniu.            

Jaki krem należy wybrać do cery tłustej i problematycznej? 

To, że skóra tłusta i problematyczna mocno się świeci nie oznacza, że nie należy jej nawilżać. W takiej skórze bardzo często naruszona jest równowaga hydrolipidowa. Jest znacznie więcej lipidów niż wody. poza niwelowaniem nadprodukcji sebum poprzez oczyszczanie i peeling warto stosować również lekkie kremy nawilżające z kwasem hialuronowym małocząsteczkowym, który głębiej wnika w strukturę skóry. Dobrze jeśli w składzie znajdzie się też niacynamid, czy też witamina C. Każdy z tych składników normalizuje pracę gruczołów łojowych i zwęża pory. Niacynamid wspiera wiązanie ceramidów i lipidów. Na noc warto stosować krem z niacynamidem lub retinolem. Ten ostatni łagodzi stany zapalne, a jednocześnie zwalcza przebarwienia, podobnie zresztą jak witamina C czy niacynamid. Jeżeli chce się, by działanie składników aktywnych było mocniejsze, warto sięgnąć po serum.      

Jak ograniczać nadprodukcję sebum? Postaw na prawidłową dietę.   

Aby ograniczać nadprodukcję sebum należy unikać przesuszających skórę produktów kosmetycznych, ale i spożywczych. Jeśli chodzi o te pierwsze to oczywiście należy unikać kosmetyków z SLS czy SLES. W diecie nie może zabraknąć zdrowych warzyw i owoców. Należy ograniczyć spożycie mięsa, zwłaszcza tłustego. Można za to spożywać ryby, które są cennym źródłem kwasów Omega-3. Z diety należy wyeliminować produkty wysokoprzetworzone, fast food, ostre przyprawy i cukry proste. Nie należy zapominać o regularnym nawadnianiu. Koniecznie trzeba pić przynajmniej 2 litry wody niegazowanej. W diecie nie może zabraknąć witaminy A, C i E, a także cynku, gdyż pozytywnie wpływają na stan skóry.