Tomografia komputerowa zębów

Tomografia komputerowa to nazewnictwo, z którym się każdy kiedyś spotkał, badanie to powstało na skutek potrzeby udoskonalenia techniki wykonywania zdjęć rentgenowskich, które to nie były zbyt dokładne. Tomografia komputerowa to badanie wykonywane praktycznie na wszystkich częściach ciała, jak klatce piersiowej, jamie brzusznej, kręgosłupie czy głowie. Badanie wykonuje się także jako tomografia zębów, szczęki oraz coraz częściej żuchwy.

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa to technika obrazowania struktur wewnętrznych organizmu, która jest wykorzystywana w wielu zagadnieniach medycyny. Tomograf wykonuje serię zdjęć danego obszaru, na przykład szczęki. Zdjęcia następnie przy pomocy specjalnego oprogramowania nakładane są na siebie w celu utworzenia bardzo dokładnego modelu dwu i trójwymiarowego.

Tradycyjna tomografia wykorzystuje szczelinową wiązkę promieniowania rentgenowskiego, w której to promienie biegną równolegle do siebie. Wiązka promieniowania może jednak przybrać konkretnie kształt stożka (CBCT), i właśnie w takiej formie zastosowana jest w diagnozowaniu zębów, kości szczęki i żuchwy.

CBCT zęba

CBCT to najnowocześniejsze narzędzie wykorzystywane na przykład w Klinice Medykus Warsaw Smile. CBCT to skrót od Cone Beam Computed Tomography, urządzenie w wielu przypadkach wykrywa choroby, które są niewidoczne na klasycznym zdjęciu zębowym – rvg (radiowizjografii rvg). Metoda ta najczęściej jest wykorzystywana w zaplanowanym leczeniu implantologicznym, ze względu na możliwość sprawdzenia, w jakim stanie są kości, szerokość wyrostka zębodołowego, obecność struktur patologicznych oraz bliskość struktur anatomicznych. Również przy leczeniu kanałowym zębów chętnie się korzysta z tomografii komputerowej zębów. Badanie pomaga w odnalezieniu kanału, określeniu obecności pęknięć i perforacji, a także zmian okołowierzchołkowych.

Czas wykonania badania

Najnowocześniejsze urządzenia potrafią przeprowadzić badanie w czasie krótszym niż jedna minuta. Jest to szczególnie ważne jeśli wykonuje się badanie u małego dziecka. Jakże trudno malca utrzymać podczas badania w całkowitym bezruchu. Im krócej trwa, tym lepiej, a czasem już kilka sekund wystarczy na jego przeprowadzenie. Jest to także sporym ułatwieniem jeśli wykonuje się badanie u osób cierpiących na tiki nerwowe.

Przygotowanie do tomografii stożkowej

Jedynym przeciwwskazaniem przy CBCT jest ciąża, jeśli zaś chodzi o przygotowanie do badania, to nie wymaga żadnych wdrożeń ze strony pacjenta. Podczas badania nie można mieć żadnej biżuterii, należy zdjąć także ruchome protezy, aparat ortodontyczny, okulary. Okolice szyi osłonięte zostają specjalną osłoną zabezpieczającą przed nadmiernym napromieniowaniem.

W Klinice Medykus Warsaw Smile na życzenie klienta wynik badania otrzymuje się na płycie lub wysłany jest drogą e-mailową.