Wolumetria twarzy bywa nazywana miękkim liftingiem lub liftingiem niechirurgicznym. Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, pozwalający na poprawę owalu twarzy, wypełnienie zmarszczek i zmniejszenie widocznych oznak starzenia. Kiedy warto zdecydować się na wolumetrię, jak przebiega zabieg i jak się do niego przygotować?

Wskazania do wolumetrii twarzy

Wraz z wiekiem, w organizmie zmniejsza się naturalne stężenie kwasu hialuronowego. Spowolnieniu ulegają procesy naturalnej odnowy biologicznej, spada produkcja kolagenu i elastyny, co prowadzi do wiotczenia skóry i zmian owalu twarzy. Policzki zapadają się, pojawiają się głębokie, wyraźne bruzdy nosowo-wargowe, niekorzystne zmiany następują również w obszarze pod oczodołami. Widoczne efekty starzenia się wpływają na samopoczucie większości kobiet, dla których młody wygląd jest nie tylko kwestią estetyki, ale również ogólnego dobrostanu.

Wolumetria jest metodą umożliwiającą dokonanie oceny proporcji i asymetrii poszczególnych części twarzy. Dzięki prawidłowemu określeniu ilości, miejsca podania i rodzaju wypełniacza możliwe jest uzyskanie bardziej proporcjonalnego i harmonijnego wyglądu twarzy, poprawienie jej konturu oraz zmniejszenie oznak starzenia. Wskazaniem do przeprowadzenia wolumetrii może być również zmiana proporcji twarzy w wyniku wypadku lub choroby.

Na czym polega zabieg wolumetrii twarzy

Zabieg wolumetrii twarzy w Warszawie obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest konsultacja lekarska, w czasie której na twarzy pacjenta rysowane są linie, obrazujące spodziewane efekty zabiegu. Stanowią one jednocześnie wskazanie miejsc wprowadzenia preparatu wypełniającego.  Po uzupełnieniu wymaganej dokumentacji medycznej przeprowadzany jest sam zabieg podania wypełniacza, co nie trwa dłużej niż pól godziny. Preparat podawany jest za pomocą cienkiej igły i kaniuli. Przed iniekcją możliwe jest zastosowanie maści z anestetykiem do miejscowego znieczulenia obszaru zabiegu.

Jako wypełniacze podczas zabiegu wolumetrii stosowane są zazwyczaj:

  • żelowe preparaty na bazie kwasu hialuronowego;
  • zawiesina cząsteczek kwasu L-polimlekowego;
  • mikrokuleczki hydroksyapatytu wapnia w żelu.

Jak przygotować się do zabiegu wolumetrii twarzy?

Przygotowania do wolumetrii twarzy powinny uwzględnić konsultację z lekarzem medycyny estetycznej oraz rezygnację z przyjmowania pewnych leków i wykonywania niektórych zabiegów kosmetycznych. Ze względu na możliwość wystąpienia problemów z krzepnięciem krwi, na co najmniej 2 tygodnie przez planowanym zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna. Lepiej jest odstawić również alkohol i nie wykonywać peelingów twarzy ani innych zabiegów, mogących podrażniać skórę. Po wolumetrii z kolei trzeba na jakiś czas zrezygnować z basenu, sauny i opalania, a także intensywnego wysiłku fizycznego. Aktywności tego typu mogłyby spowolnić lub zaburzyć proces gojenia, trwający zwykle do 2 tygodni.

Trwałość efektów wolumetrii i przeciwwskazania

Trwałość efektów w postaci wypełnienia bruzd, policzków czy poprawy owalu twarzy utrzymuje się zwykle od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Wiele zależy od rodzaju zastosowanego wypełnienia, predyspozycji genetycznych czy stylu życia.

Przez kilka dni po samym zabiegu skóra może być zaczerwieniona, tkliwa i bolesna, mogą również wystąpić zasinienia. Zwykle objawy takie ustępują po kilku dniach, a ostateczny efekt zabiegu staje się widoczny po 2-4 tygodniach od przeprowadzenia wolumetrii.

Tak jak w przypadku większości podobnych zabiegów, wolumetrii nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i okresie karmienia, ani w przypadku występowania schorzeń dermatologicznych o widocznych objawach w miejscach przeprowadzania zabiegu.  O innych przeciwwskazaniach lekarz informuje podczas konsultacji przed zabiegiem.