realizm w sztuce

Obrazy z nurtu realizmu cechują się delikatną, stonowaną kolorystyką, uproszczoną kompozycją i tematyką bazującą na sprawach doczesnych. Dzieła realistyczne prezentowały scenki rodzajowe z codziennego życia zwykłych ludzi. Czym jeszcze charakteryzował się realizm w sztuce? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Realizm w sztuce – czym się wyróżnia?

Realizm w sztuce narodził się na początku XIX wieku jako alternatywa dla malarstwa romantycznego i akademickiego. Nurt ten skupiał się na codziennej, inspirowanej życiem zwykłych ludzi tematyce. Obrazy z tego gatunku wyróżniały się skłonnością do przedstawiania spraw przyziemnych, odrzuceniem efektów dodatkowego doświetlania płócien i rezygnacją z jaskrawych barw. Dzieła utrzymane w tym nurcie prezentowały przede wszystkim rozmaite scenki wyjęte z codziennego życia zwyczajnych ludzie.

Codzienne życie zwykłych ludzi

W odróżnieniu od prac romantycznych i akademickich przedstawiających antycznych herosów, cherubinki, wielkie wydarzenia historyczne czy postacie religijne, dzieła realistyczne skupiały się na przedstawianiu codziennych aspektów przeciętnych ludzi. Prace nie idealizowały swych bohaterów, wręcz przeciwnie – prezentowały ich w możliwie najbardziej prawdziwy, rzeczywisty sposób. Obrazy utrzymane w nurcie realizmu zrezygnowały ze sztucznego oświetlenia i ozdobienia. Typowa dla tego stylu uproszczona kompozycja sprawiała, że dzieła te przypominały współczesne fotografie prezentujące utrwalone w czasie scenki rodzajowe.

Artyści-realiści chętnie malowali portrety i zwykłych ludzi, ale również sceny batalistyczne, pejzaże i naturę. Charakterystyczną cechą tego nurtu była rezygnacja z wyrazistych, jasnych barw na rzecz kolorów stonowanych, bliższych realnym barwom, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Brak sztucznego doświetlenia sprawiał natomiast, że prace wyglądały bardzo naturalnie, nie epatowały patosem i sztucznością.

Przedstawiciele realizmu w malarstwie

Pojęcie realizmu w malarstwie stworzył jego prekursor – Gustave Courbet. Jednym z ważniejszych obrazów tego francuskiego twórcy była praca „Kamieniarze” z 1849 roku. Do grona pierwszych realistów zaliczał się też Jean-Francois Millet. Innym wybitnym twórcą tego okresu był Honore Daumier.

Na uwagę zasługują również artyści polscy: Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski i Maksymilian Gierymski to twórcy, których dzieła zachwycają do dziś. Jeśli i Tobie nurt realizmu w sztuce jest bliski, zobacz oryginalne dzieła malarskie z tego nurtu https://www.gallerystore.pl/realizm i wybierz obraz do swojego domu.